Amerykański miliarder zastąpi węgiel fotowoltaiką i wielkimi bateriami

Amerykański miliarder zastąpi węgiel fotowoltaiką i wielkimi bateriami
8minuteenergy

Władze amerykańskiego stanu Nevada zatwierdziły plan koncernu energetycznego NV Energy, który chce zakontraktować zakupy energii z wielkich farm fotowoltaicznych wspomaganych magazynami energii.

Regulator stanowego rynku energetycznego z Nevady, Public Utilities Commission of Nevada (PUCN) zatwierdził plan rozwoju stanowej energetyki, który przygotował działający w Nevadzie koncern energetyczny NV Energy.

Ostatecznie regulator z Nevady zaakceptował plan zakładający włączenie do stanowego systemu energetycznego elektrowni fotowoltaicznych o mocy 1,2 GW oraz bateryjnych magazynów energii o moc 590 MW. Wszystkie inwestycje mają zostać zrealizowane do końca 2023 r.

REKLAMA

Wiadomo, że zatwierdzone projekty magazynów energii mają zapewnić oddawanie do sieci nadwyżek energii słonecznej zgromadzonej w ciągu dnia w czasie do 4 godzin, łagodząc w ten sposób wieczorny wzrost popytu na energię.

Za realizację inwestycji, z których energię zakontraktuje NV Energy, mają odpowiadać czołowi deweloperzy OZE na rynku amerykańskim: 8minute Solar Energy, EDF Renewables, Quinbrook Infrastructure Partners oraz Arevia Power.

Ostatni z tych deweloperów zrealizuje największy w Stanach Zjednoczonych projekt solar+storage, zakładający budowę elektrowni PV o mocy 690 MW (więcej niż zakontraktuje NV Energy) w połączeniu z magazynem energii o mocy 380 MW i pojemności 1,52 GWh – czyli o  parametrach nienotowanych dotąd na globalnym rynku energetycznym.

Stanowy koncern energetyczny z Nevady, NV Energy, jest związany z holdingiem Berkshire Hathaway należącym do amerykańskiego miliardera i guru giełdowego Warrena Buffeta.

Firma zaopatruje w energię elektryczną 4/5 mieszkańców Nevady i zapowiada podwojenie udziału OZE w swoim miksie energetycznym w latach 2018-23, a następnie dojście do poziomu 50 proc. do roku 2030. Natomiast do roku 2050 NV Energy ma dostarczać energię wyłącznie pochodzących ze źródeł wytwórczych, które nie emitują CO2.

To monopolista na rynku energetycznym w Nevadzie. Co ciekawe, mieszkańcy stanu mogli zdecydować o pozbawieniu takiej pozycji NV Energy w głosowaniu, które odbyło się kilka lat temu, jednak zdecydowano o pozostawieniu lokalnego rynku energii w rękach wyłącznie firmy związanej z Warrenem Buffetem przynajmniej do roku 2023.

REKLAMA

NV Energy obecnie kupuje już energię z dużych farm fotowoltaicznych – m.in. z projektu Playa Solar 2 o mocy 100 MW – na podstawie umowy zawartej na 20 lat, w której przyjęto stawkę za energię rzędu 37,8 USD/MWh, czyli niewiele ponad 140 PLN/MWh.

Wcześniej, dzięki planowi zatwierdzonemu przez PUCN, działający na stanowym rynku energetyki odnawialnej deweloperzy dostali zielone światło na budowę sześciu ogromnych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 900 MW.

Jeden z projektów, zakładający budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 101 MW i realizowany przez dewelopera Cypress Creek Renewables, uwzględnia budowę magazynu energii pracującego z mocą 25 MW w czasie 4 godzin.

Wcześniej NV Energy zadeklarował, że do roku 2023 podwoi udział zielonej energii sprzedawanej mieszkańcom Nevady, a docelowo przejdzie na 100 proc. energii odnawialnej.

Wszystkie projekty, określone przez NV Energy jako największy program inwestycyjny w historii stanowej energetyki, mają kosztować ponad 2 mld dolarów, a dzięki nim potencjał odnawialnych źródeł, z których energię odbiera NV Energy, wzrośnie do 3 GW.

Jednocześnie NV Energy przyjął, że do końca 2021 roku wyłączy – 4 lata wcześniej niż przyjęto początkowo – elektrownię węglową North Valmy o mocy 522 MW zlokalizowaną w Humboldt County.

Zgodnie ze stanową legislacją, każdy dostawca energii w Nevadzie dostarczający w sumie ponad 1 mln MWh energii elektrycznej do 2030 roku ma posiadać w swoim miksie energetycznym 50-procentowy udział energii ze źródeł odnawialnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.