Powstanie największy bateryjny magazyn energii we Francji

Powstanie największy bateryjny magazyn energii we Francji
Saft

Paliwowy potentat Total ogłasza kolejną w ostatnich tygodniach inwestycję w obszarze niskoemisyjnych technologii. Tym razem chodzi o budowę największego bateryjnego magazynu energii we Francji.

Total ogłosił budowę litowo-jonowego magazynu energii o mocy 25 MW i pojemności 25 MWh, który powstanie w Dunkierce w północnej Francji. Magazyn składający się z 11 kontenerów wypełnionych bateriami na świadczyć usługi regulacyjne mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa francuskiej sieci energetycznej.

Magazyn energii ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku, a cała inwestycja ma kosztować około 15 mln euro.

REKLAMA

Nad uruchomieniem swojego bateryjnego magazynu energii we Francji pracuje m.in. operator francuskiego systemu elektroenergetycznego RTE.

Oba magazyny, jak również trzeci, który jest też w trakcie budowy, są elementem projektu o nazwie Ringo, którego celem jest wzmocnienie francuskiego systemu elektroenergetycznego. Łączna moc i pojemność wszystkich trzech urządzeń wyniesie odpowiednio 32 MW i 98 MWh.

Magazyny mają przede wszystkim gromadzić nadwyżki energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, aby wykorzystać je w czasie, kiedy dodatkowej mocy potrzebuje system energetyczny.

Ponadto RTE dzięki projektowi Ringo chce się przekonać, na ile inwestycje w magazyny energii mogą ograniczyć potrzebę rozbudowy sieci. 

REKLAMA

Budową największego magazynu energii we Francji zajmie się francuska firma Saft, która została przejęta przez Total w roku 2016.

Do tamtego czasu Saft miał już na koncie dostawę magazynów energii o łącznej mocy 80 MW w Kanadzie, Ameryce Południowej i w Afryce, wykorzystywanych m.in. w hybrydowych systemach łączących produkcję energii z fotowoltaiki z generatorami diesla.

Total zapowiada, że będzie inwestować co roku w niskoemisyjne technologie w energetyce około 2 mld dolarów, a jego aktywa w energetyce odnawialnej mają wzrosnąć z około 3 GW obecnie do 25 GW w roku 2025.

W ostatnich latach francuski koncern systematycznie zwiększa portfel projektów OZE, przejmując kolejnych deweloperów.

W ubiegłym miesiącu Francuzi przejęli realizowane w Hiszpanii projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,2 GW, a także utworzyli z hiszpańskim deweloperem joint venture, które ma prowadzić projekty PV początkowo na 800 MW i w którym posiadają 65 proc. udziałów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.