Te firmy sprzedają najwięcej magazynów energii w Niemczech

Te firmy sprzedają najwięcej magazynów energii w Niemczech
Sonnen

Ubiegły rok okazał się rekordowy jeśli chodzi o inwestycje w domowe magazyny energii w Niemczech. Widać, że rozwój rynku idzie w parze z rozwojem pochodzących z tego kraju producentów takich urządzeń. Firma EUPD Research, która podała statystyki na ten temat, odnotowuje również duży wzrost liczby zainstalowanych za naszą zachodnią granicą domowych systemów fotowoltaicznych.

Jak wynika z danych firmy konsultingowej EUPD Research, w ubiegłym roku niemieckie gospodarstwa domowe zainwestowały w 65 tys. domowych magazynów energii. To o 20 tys. więcej od liczby domowych magazynów energii sprzedanych za naszą zachodnią granicą w 2018 roku oraz o 27,5 tys. więcej od wolumenu odnotowanego w roku 2017.

W sumie na koniec 2019 roku liczba domowych magazynów energii w Niemczech wzrosła do 206 210 – to ponad dwukrotnie więcej niż na koniec 2017 r.

REKLAMA

EUPD Research odnotowuje, że w parze ze wzrostem sprzedaży domowych baterii w Niemczech szła w ubiegłym roku sprzedaż domowych instalacji fotowoltaicznych w segmencie 3-10 kWp, który – co podkreśla firma konsultingowa z Bonn – jest najbardziej komplementarny z inwestycjami w domowe magazyny energii.

W tym segmencie w Niemczech miało przybyć w ubiegłym roku około 78,5 tys. systemów fotowoltaicznych w tym przedziale mocy, co oznacza wzrost instalacji o 41 proc. w porównaniu do 2018 roku.

EUPD Research ocenia, że wzrostowi liczby domowych instalacji fotowoltaicznych sprzyja – oprócz spadku ich cen – także wzrost cen energii dla gospodarstw domowych oraz rosnąca popularność samochodów elektrycznych, które można ładować produkowanym przez siebie prądem.

REKLAMA

Obecnie nasi zachodni sąsiedzi, którzy decydują się na inwestycję w domowy magazyn energii, w 90-procentach instalują jednocześnie system PV.

Liderzy rynku magazynów energii

EUPD Research wskazuje też firmy, które miały w 2019 roku dominujący udział w sprzedaży na największym europejskim rynku domowych magazynów energii, jakim są Niemcy.

Liderem z udziałem 20 proc. była mająca siedzibę w Bawarii firma Sonnen, drugie miejsce z udziałem 19 proc. przypadło chińskiemu BYD, trzecie miejsce zajęła firma E3/DC z Osnabruck (14 proc.), czwarte SENEC z Lipska (14 proc.), a piąte LG Chem (12 proc.).

Kolejne miejsca przypadły niemieckim producentom Varta (7 proc.) oraz Solarwatt (3 proc.). Podobny udział na poziomie 2-3 proc. miały jeszcze firmy Alpha ESS, LG Electronics, Tesla oraz Sonstige.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.