BMW kupi baterie z fabryk zasilanych tylko zieloną energią

BMW kupi baterie z fabryk zasilanych tylko zieloną energią
BMW

Potentat motoryzacyjny, który szykuje się do wprowadzenia na rynek kolejnych modeli samochodów elektrycznych, zapowiedział, że będzie kupował do nich baterie wytwarzane wyłącznie przy użyciu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Jak podaje Reuters, podejmując taką decyzję, BMW chce skłonić dostawców baterii do przechodzenia na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Taki krok powinien istotnie zmniejszyć ślad węglowy baterii, przy produkcji których wykorzystywane są ogromne ilości energii elektrycznej.

BMW zakłada, że przejście jego dostawców baterii na zieloną energię przełoży się w ciągu dekady na zmniejszenie emisji CO2 o około 10 mln ton.

REKLAMA

Tylko w ubiegłym roku niemiecki koncern motoryzacyjny zawarł umowy na zakup baterii o wartości ponad 10 miliardów euro.

Baterie dla BMW wyprodukują chiński producent Contemporary Amperex Technology (CATL) oraz koreański Samsung SDI.

REKLAMA

Pierwsza z tych firm zdecydowała się w ubiegłym roku na budowę swojej pierwszej europejskiej fabryki baterii, która powstaje w Erfurcie. Chiński producent będący już obecnie największym producentem baterii na świecie chce zwiększyć potencjał produkcji do 60 GWh w 2026 roku.

Z kolei Samsung SDI swoje europejskie fabryki baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych posiada na Węgrzech.

Jeszcze w tym roku BMW ma wprowadzić do sprzedaży elektryczny model iX3, a ponadto zapowiada wprowadzenie na rynek w przyszłym roku elektrycznych modeli iNEXT oraz i4.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.