Drugie życie baterii z autobusów Volvo

Drugie życie baterii z autobusów Volvo
Volvo

Volvo Buses oraz spółka Stena Recycling Batteryloop nawiązały współpracę, dzięki której po zakończeniu użytkowania baterii w autobusach Volvo będą one ponownie wykorzystywane jeszcze przez kilka lat jako stacjonarne magazyny energii, na przykład w budynkach i stacjach ładowania.

– Volvo Buses to jeden z pionierów w dziedzinie elektromobilności, zapewniający niskoemisyjny, cichy i wydajny transport publiczny. Mamy jasną strategię zrównoważonego rozwoju na każdym etapie naszego łańcucha wartości, a teraz robimy kolejny krok naprzód dzięki możliwości ponownego wykorzystania baterii autobusowych. Tworzymy w ten sposób nowy cykl biznesowy o obiegu zamkniętym. Oceniamy, że współpraca w z naszym partnerem w tym zakresie jest naprawdę dużym krokiem we właściwym kierunku – komentuje Håkan Agnevall, Prezes Volvo Buses.

Szwedzki koncern, który produkuje swoje elektryczne autobusy we Wrocławiu, podkresla, że baterie autobusowe, zanim zajdzie potrzeba ich wymiany, są używane przez wiele lat w regularnym ruchu drogowym. Jednak po zamontowaniu w pojeździe nowych baterii, w starych pozostaje jeszcze znaczna pojemność do wykorzystania. Pojemność ta jest zbyt ograniczona, aby efektywnie napędzać autobus, ale jest zupełnie wystarczająca do statycznego wykorzystania do celów magazynowania energii.

REKLAMA

– Cieszymy się i jesteśmy dumni, że Batteryloop ma możliwość zakupu używanych baterii i opracowania tego rozwiązania wspólnie z Volvo Buses. Oprócz ponownego użycia, gwarantujemy również bezpieczny i przyjazny dla środowiska recykling, gdy zakończy się drugi okres użytkowania akumulatorów jako jednostek magazynowania energii. W ten sposób oferujemy zrównoważone rozwiązanie o obiegu zamkniętym dla baterii Volvo Buses. Co więcej, współpraca ta oznacza, że możemy przekształcić koszt w źródło przychodów dla klienta – mówi Rasmus Bergström, Prezes Batteryloop.

Nowa, niedawno podpisana umowa ma zasięg globalny. Obejmuje ona wszystkie baterie z autobusów elektrycznych Volvo Buses na całym świecie. Obecnie większość tych autobusów jeździ w Europie, ale oczekuje się, że liczba zelektryfikowanych autobusów wzrośnie również w innych częściach świata.

REKLAMA

– Widzimy stale rosnący popyt na autobusy elektryczne ze strony miast na całym świecie. Ponieważ wcześnie weszliśmy na rynek autobusów elektrycznych, to liczba zużytych baterii będzie wzrastać – wyjaśnia Håkan Agnevall.

Volvo zakłada, że w przyszłości wzrośnie także zapotrzebowanie na lokalne jednostki magazynowania energii oferujące możliwość przechowywania energii odnawialnej, która może być wykorzystana w momentach największego zapotrzebowania.

– Magazyn energii jest jak duży power bank, który daje użytkownikowi znaczną elastyczność i może pomóc w generowaniu dochodów. Obserwujemy szybko rozwijający się rynek różnego rodzaju nieruchomości, a także stacji ładowania pojazdów elektrycznych  zarówno w przemyśle, jak i w miastach. Nasza współpraca z Volvo Buses będzie stanowić cenny wkład w rozwój infrastruktury, którą trzeba rozbudować – komentuje Rasmus Bergström.

Batteryloop i Volvo Buses już wcześniej brały udział we wspólnym projekcie ze Stena Fastigheter, w ramach którego baterie autobusowe są wykorzystywane jako jednostki magazynowania energii do zasilania w energię elektryczną obszaru mieszkalnego Fyrklövern w Göteborgu. Energia elektryczna magazynowana w tych jednostkach pochodzi z paneli słonecznych zamontowanych na dachach budynków mieszkalnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.