W Polsce powstanie ogromna fabryka magazynów energii

W Polsce powstanie ogromna fabryka magazynów energii
Northvolt

Założona przez byłego dyrektora w Tesli szwedzka firma Northvolt ma ambicję stać się największym europejskim producentem baterii. Dzisiaj Szwedzi ogłosili, że uruchomią w naszym kraju ogromną fabrykę stacjonarnych magazynów energii. Jej budowa ma kosztować 200 mln dolarów. Northvolt ma już na koncie pierwsze komercyjne wdrożenia swoich magazynów energii. 

Szwedzka firma powstała zaledwie w 2016 roku, ale należy już do ścisłej czołówki europejskich firm działających w przemyśle baterii litowo-jonowych. Do tej pory w Northvolt zainwestowali tacy potentaci jak ABB, BMW Group, Scania, Siemens, Vattenfall, Vestas oraz Volkswagen Group. 

W wyniku ostatniej emisji akcji, przeprowadzonej w ubiegłym roku, Northvolt pozyskał kapitał w wysokości 600 mln dolarów.

REKLAMA

Szwedzka firma zatrudnia obecnie tysiąc osób, jednak liczba pracowników firmy powinna w najbliższym czasie rosnąć, mając na uwadze cel Northvolt, którym jest zbudowanie potencjału produkcyjnego do roku 2030 na poziomie 150 GWh baterii rocznie.

Northvolt obecnie buduje w Skellefteå w Szwecji ogromną fabrykę baterii mających znaleźć zastosowanie w samochodach elektrycznych i stacjonarnych magazynach energii. Produkcja ma ruszyć już w tym roku, a w zakładzie mają powstawać baterie o łącznej pojemności 40 GWh rocznie.

Chociaż większe fabryki baterii działają już w Europie – z czego największa znajduje się w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem – to zakład Northvolt będzie największym zrealizowanym przez firmę wywodzącą się z Europy.

Kolejną fabrykę baterii Northvolt buduje w Salzgitter w Niemczech. Ta inwestycja ma być gotowa w 2024 r. i dzięki niej potencjał produkcji baterii Northvolt wzrośnie o 16 GWh.

Teraz Szwedzi ogłosili, że w naszym kraju zbudują kosztem 200 mln euro ogromną fabrykę magazynów energii.

Fabryka licząca 50 tys. m2 będzie zlokalizowana w Gdańsku. Jej uruchomienie zaplanowano na 2022 rok i mają w niej powstawać magazyny o pojemności 5 GWh, a później produkcja ma zostać rozszerzona nawet do 12 GWh.

Produkcja magazynów w Gdańsku umożliwi szwedzkiej firmie wywiązanie się z przyszłych, ale również już zawartych kontraktów.

Northvolt był już wcześniej obecny w Gdańsku, gdzie od 2019 roku posiada mniejszy zakład, w którym składane są moduły bateryjne.

Podczas dzisiejszej konferencji zapowiadającej tę inwestycję Peter Carlsson, twórca i CEO szwedzkiej firmy, podkreślał, że o tej inwestycji zadecydowały wysokie kompetencje pracowników, które Northvolt dostrzega w Polsce. Pracę w nowym zakładzie znajdzie 500 osób.

– Zabezpieczenie produkcji ogniw bateryjnych w Europie jest kluczowe dla przyszłości jej przemysłu, przy czym kluczowe jest zbudowanie przemysłowych zdolności do integracji ogniw w realnych zastosowaniach. I właśnie to będzie dostarczać nowa fabryka – zaawansowane, zrównoważone systemy magazynowania, które będą wspierać transformację systemu elektroenergetycznego Europy i jej przemysłu – komentuje CEO Northvolt.

REKLAMA

Jakie magazyny energii mogą powstawać w Gdańsku?

Northvolt ma już na koncie pierwsze komercyjne wdrożenie swojego magazynu energii, które zostało zrealizowane w Szwecji.

W położonym w środkowej części tego kraju mieście Västerås firma Petera Carlssona uruchomiła magazyn, który jest częścią publicznej stacji ładowania samochodów elektrycznych i który zwiększa możliwości ładowania EV wobec ograniczeń lokalnej sieci.

Litowo-jonowy magazyn energii o nazwie Voltrack posiada moc 220 kW i pojemność 320 kWh.

W ubiegłym roku szwedzka firma ogłosiła wprowadzenie na rynek stacjonarnego, modularnego magazynu energii złożonego z baterii litowo-jonowych, który został opracowany we współpracy z koncernem energetycznym Vattenfall.

Magazyn energii Voltpack. Fot. Northvolt.

Vattenfall miał odpowiadać za certyfikację urządzenia o nazwie Voltpack Mobile System i zajmie się jego wprowadzeniem na rynek.

Szwedzka grupa energetyczna chce go oferować w ramach usługi określonej jako power-as-a-service, wynajmując go klientom potrzebującym backupu lub zasilania w miejscach, w których brakuje dostępu do energii z sieci elektroenergetycznej lub ten dostęp jest niewystarczający.

Twórcy urządzenia wymieniają, jako potencjalne zastosowania, mikrosieci, wsparcie słabszych sieci energetycznych, wspomaganie ładowarek samochodów elektrycznych, a także dostarczanie usług sieciowych.

Jednostkowa moc i pojemność urządzenia ma być istotnie mniejsza od parametrów kontenerowych rozwiązań zapewniających gromadzenie energii w aplikacjach przemysłowych, wykorzystywanych np. w celu świadczenia usług sieciowych, i można ją bardziej porównać do pierwszej generacji Powerpacków Tesli.

Pojedyncza jednostka Voltpack Mobile System ma posiadać moc 250 kW i pojemność 245 kWh. Pojedyncze jednostki będzie można połączyć, osiągając maksymalną pojemność 1225 kWh. Urządzenie ma zawierać wbudowany falownik.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.