Ci klienci dostaną domowy magazyn energii Tesli za darmo

Ci klienci dostaną domowy magazyn energii Tesli za darmo
Tesla

Właściciele instalacji fotowoltaicznych Solar Roof od Tesli zyskają możliwość darmowej instalacji magazynu energii Powerwall. Ma to być forma rekompensaty za wzrost kosztów instalacji solarnego dachu. W tym samym czasie amerykański koncern zapowiedział, że będzie sprzedawać Powerwalle tylko w pakiecie z instalacją fotowoltaiczną.

W ubiegłym miesiącu amerykański serwis Electrek informował, że Tesla przestała przyjmować zamówienia na domowe magazyny energii bez jednoczesnego zamówienia instalacji fotowoltaicznej – złożonej z konwencjonalnych paneli lub z solarnych dachówek, których sprzedaż w tym roku zaczęła rozkręcać firma Elona Muska.

Teraz szef Tesli potwierdził, że domowy magazyn energii Powerwall będzie można kupić tylko z fotowoltaiką. Podobnie instalację PV od Tesli będzie można zamówić tylko z Powerwallem.

REKLAMA

Ile kosztuje Powerwall? Na najważniejszym rynku, czyli w USA, w ciągu ostatniego roku Tesla podnosiła jego cenę dwukrotnie. Najpierw, w październiku 2020 r., cena domowej baterii wzrosła z 6,5 tys. USD do 7 tys. USD, a na początku tego roku została po raz kolejny podniesiona o 500 USD – i nie jest to całkowity koszt, z którym muszą się liczyć osoby instalujące Powerwalla.

Jak wylicza Electrek, konieczny jest jeszcze zakup urządzenia o nazwie Gateway, które zarządza całą instalacją i którego koszt wynosi 1000 USD. Do tego dochodzi koszt montażu, który ma wynosić 3,5 tys. USD. Razem daje to kwotę wynoszącą 12 tys. USD.

Tesla zwiększyła jednocześnie ceny swojego flagowego produktu w obszarze fotowoltaiki – solarnych dachówek.


Najpierw, wraz z wprowadzeniem w ubiegłym roku trzeciej generacji produktu Solar Roof, amerykański producent obniżył jego cenę. Jednak ostatnio cena solarnych dachówek od Elona Muska wzrosła i to wyraźnie.

Electrek wylicza, że o ile w ubiegłym roku cena za instalację o mocy 12,3 kW w internetowym konfiguratorze wynosiła 54,9 tys. USD, o tyle obecnie za instalację o takiej samej mocy i powierzchni trzeba zapłacić od 79,9 tys. USD do 100,6  tys. USD. Wyższa cena ma dotyczyć bardziej skomplikowanych dachów, które wymagają zastosowania większej ilości komponentów instalacji.

Co więcej, ze wzrostem ceny muszą liczyć się również klienci, którzy zawarli umowy z Teslą wcześniej, gdy koszt inwestycji był niższy.

Aby takim klientom zrekompensować wzrost ceny solarnego dachu, Tesla zaczęła proponować za darmo instalację magazynu energii Powerwall. Koszt magazynu nie zawsze jednak zrekompensuje wzrost ceny solarnego dachu.

Domowy magazyn energii Powerwall posiada pojemność 13,5 kWh, natomiast jego moc ma sięgać 7 kWp oraz 5 kW przy ciągłej pracy. Deklarowany przez producenta poziom rozładowania, tzw. depth of discharge, wynosi 100 proc.

REKLAMA

Rozmiar urządzenia wynosi 1150 x 753 x 147 mm i waży ono 114 kg.

Domowy magazyn energii Tesli można zamontować w budynku i na zewnątrz, gdzie może pracować przy temperaturach od -20 st. C do 50  st. C. Kalifornijski producent daje na niego gwarancję produktową na 10 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: