W. Brytania europejskim nr 1 w magazynach. Te dane to potwierdzają

W. Brytania europejskim nr 1 w magazynach. Te dane to potwierdzają
Anesco

Portfel projektów bateryjnych magazynów energii na Wyspach urósł w ciągu kilku lat do kilkunastu GW. Większość rozpoczynanych projektów nie przewiduje rozwiązań hybrydowych, zakładających łączenie komponentu gromadzenia energii z generacją ze źródeł odnawialnych.

Pierwsze inwestycje w bateryjne magazyny energii na Wyspach były efektem aukcji przeprowadzonej w 2016 roku przez operatora brytyjskiego systemu elektroenergetycznego na dostawy usług regulacji częstotliwości sieci. Ta aukcja skutkowała przyznaniem kontraktów dla pierwszych jednostek bateryjnych i zwróciła uwagę inwestorów na tę technologię.

Z informacji opublikowanych przez brytyjskich analityków z Solar Media Market Research wynika, że chociaż inwestycje w bateryjne magazyny energii na Wyspach są prowadzone zaledwie od kilku lat, obecnie uruchomiono tam już tego rodzaju jednostki o łącznej mocy zbliżającej się do 1,3 GW.

REKLAMA

Najnowsze inwestycje to zrealizowane przez dewelopera Gore Street Capital w Irlandii Północnej dwa bateryjne magazyny, każdy o mocy 49,9 MW.

Taka moc może wynikać ze stosowanego jeszcze do niedawna progu 50 MW, powyżej którego uzyskanie pozwoleń było prowadzone na poziomie centralnej administracji. Po zniesieniu tego limitu magazyny o większej mocy mogą być procedowane na poziomie lokalnych władz i dzięki temu na Wyspach na zaawansowanym etapie budowy jest już kilka znacznie większych baterii.


W kolejnych latach tempo oddawania do użytku nowych magazynów energii w brytyjskim systemie elektroenergetycznym powinno jeszcze przyspieszyć.

REKLAMA

Według Solar Media Market Research całkowita moc jeśli chodzi o portfel realizowanych w Wielkiej Brytanii magazynów energii wynosi już około 15 GW, z czego magazyny o mocy 1,8 GW mają być gotowe do budowy i mogą zostać sfinalizowane w czasie 12-18 miesięcy, 6,9 GW to projekty z zatwierdzonymi pozwoleniami planistycznymi, a 6,2 GW to inwestycje będące na wcześniejszym etapie przygotowań.

Przeciętny czas realizacji bateryjnego magazynu energii – od złożenia pierwszych aplikacji do uruchomienia – na Wyspach ma wynosić około 3 lat.

Analitycy brytyjskiej firmy zwracają jednocześnie uwagę, że stosunkowo niewielki odsetek tych projektów zakłada połączenie inwestycji w baterie z jednostkami wytwórczymi – elektrowniami fotowoltaicznymi czy wiatrowymi. Takie projekty mają stanowić tylko 1/5 całkowitej mocy planowanych magazynów.

Rozpoczęte projekty magazynów energii z wyszczególnieniem projektów realizowanych ze źródłami wytwórczymi. Źródło: Solar Media Market Research.

Najpopularniejszym rozwiązaniem wśród hybrydowych inwestycji łączących magazynowanie i produkcję zielonej energii na Wyspach są projekty typu solar+storage. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.