Weszła w życie ustawa regulująca status magazynów energii

Weszła w życie ustawa regulująca status magazynów energii
RIGRID

Dzisiaj wchodzi w życie najnowsza nowelizacja ustawy Prawo energetyczne. Obok obowiązku instalacji inteligentnych liczników czy utworzenia centralnego operatora danych pomiarowych wprowadza one regulacje kluczowe dla zapoczątkowania inwestycji w magazyny energii. Konieczne jest jednak jeszcze przyjęcie rozporządzenia, które doprecyzuje kwestie związane z rejestracją magazynów.

Ustawa, która wchodzi  dzisiaj w życie, nazywana jest licznikową – od wprowadzanego obowiązku montażu liczników inteligentnych u co najmniej 80 proc. końcowych odbiorców energii elektrycznej, w tym w minimum 80 proc. gospodarstw domowych. Taki udział ma zostać osiągnięty do końca 2028 roku.

Nowelizacja Prawa energetycznego zakłada także powołanie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) w Polsce. Zarządzać tym systemem będą Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które będą pełniły funkcję Operatora Informacji Rynku Energii.

REKLAMA

CSIRE ma być informatycznym centrum danych, które pozwoli w jednym miejscu gromadzić i przechowywać dane technicznie i handlowe punktów poboru energii oraz wyniki pomiarów energii elektrycznej przekazywanych z inteligentnych liczników.

Najnowsze zmiany w Prawie energetycznym mają ponadto umożliwić rozwój krajowego rynku magazynów energii.

Nowelizacja Prawa energetycznego ujednolica samą definicję magazynowania energii elektrycznej, która ma być rozumiana jako „instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej”.

W nowelizacji znajdziemy też definicję sprawności magazynowania energii rozumianej jako „stosunek energii elektrycznej wyprowadzonej z magazynu energii elektrycznej do energii elektrycznej wprowadzonej do tego magazynu, wyrażony w procentach w ramach jednego pełnego cyklu pracy magazynu energii elektrycznej, przy wykorzystaniu nominalnej pojemności tego magazynu oraz ładowania i rozładowywania go mocą nominalną”.


Zaproponowana zmiana definicji odbiorcy końcowego ma pozwolić na wyłączenie z kategorii zużycia końcowego energii zużywanej na potrzeby magazynowania energii. Energia wprowadzana do magazynu oraz straty związane z magazynowaniem energii nie będą uznawane za zużycie odbiorcy końcowego.

Ustawa przewiduje zniesienie podwójnego naliczania opłat sieciowych dla energii wprowadzonej oraz pobieranej z magazynu, a także określa ulgi w obowiązkach związanych z koncesjonowaniem oraz całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej.

REKLAMA

W wyniku przyjętych regulacji operatorzy systemów magazynowych zostaną zwolnieni z obowiązku sporządzania taryf, uwzględniania opłaty przejściowej i opłaty OZE oraz akcyzy od nabywania energii. Nowe prawo przewiduje też zmniejszenie kosztów opłaty przyłączeniowej.

Operatorzy magazynów nie będą musieli uzyskać koncesji w przypadku inwestycji w magazyny o mocy do 10 MW, przy czym magazyny o mocy od 50 kW do 10 MW będą wymagać wpisu do rejestru prowadzonego przez operatora sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej.

W przypadku posiadania mniejszego, „prosumenckiego” magazynu o mocy do 50 kW pojawi się obowiązek zgłoszenia tego faktu operatorowi systemu dystrybucyjnego.

Dodatkowo skrócony do 30 dni ma zostać okres wydania warunków przyłączenia w przypadku magazynów podłączanych do sieci o napięciu znamionowym do 1 kV, a w przypadku sieci o wyższym napięciu jej operator będzie mieć na to do 150 dni.

Ponadto pobranie energii przez magazyny będące częścią źródła odnawialnego nie będzie oznaczać utraty prawa do korzystania z zielonych certyfikatów czy innych systemów wsparcia OZE.

Potrzebne rozporządzenie

Ustawa nie kończy procesu legislacyjnego, który jest potrzebny do uruchomienia przewidzianych przez nią procedur związanych z inwestycjami w magazyny energii.

Nowelizacja Prawa energetycznego zakłada przygotowanie rozporządzenia w sprawie rejestru magazynów energii, które – jak wskazuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska – ureguluje kwestie formalno-techniczne poprzez wprowadzenie formularza wzoru rejestru magazynu oraz zasady jego wpisu do rejestrów prowadzonych przez operatorów systemów dystrybucyjnych.

Obecnie magazyny energii nie podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru i traktowane są jako jednostki wytwórcze. Ustawa licznikowa wprowadza obowiązek rejestracji urządzeń w postaci elektronicznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.