Właściciele magazynów energii zapłacą opłatę mocową

Właściciele magazynów energii zapłacą opłatę mocową
Alfen

Najnowsza nowelizacja ustawy o rynku mocy, która właśnie wchodzi w życie, wprowadza ważne zmiany w obszarze magazynów energii.

Najważniejsze zmiany dla rynku magazynów energii wprowadziła uchwalona wcześniej w tym roku nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie z początkiem lipca.

Ta regulacja ujednoliciła definicję magazynu energii elektrycznej, który ma być rozumiany jako „instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej”.

REKLAMA

Zmieniono ponadto definicję odbiorcy końcowego, aby wyłączyć z kategorii zużycia końcowego energię konsumowaną na potrzeby magazynowania energii. Energia wprowadzana do magazynu oraz straty związane z magazynowaniem energii nie będą uznawane za zużycie odbiorcy końcowego.

Jednocześnie pobranie energii przez magazyny będące częścią źródła odnawialnego nie będzie oznaczać utraty prawa do korzystania z zielonych certyfikatów czy innych systemów wsparcia OZE.

Nowelizacja Prawa energetycznego zniosła podwójne naliczanie opłat sieciowych dla energii wprowadzonej oraz pobieranej z magazynu, a także określiła ulgi w obowiązkach związanych z koncesjonowaniem oraz całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej.

W wyniku przyjętych regulacji operatorzy systemów magazynowych zostali zwolnieni z obowiązku sporządzania taryf, uwzględniania opłaty przejściowej i opłaty OZE oraz akcyzy od nabywania energii. Nowe prawo przewiduje też zmniejszenie kosztów opłaty przyłączeniowej.


Po wejściu w życie nowelizacji Prawa energetycznego operatorzy magazynów nie muszą uzyskać koncesji w przypadku inwestycji w magazyny o mocy do 10 MW, przy czym magazyny o mocy od 50 kW do 10 MW wymagają wpisu do rejestru prowadzonego przez operatora sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej.

W przypadku posiadania mniejszego, „prosumenckiego” magazynu o mocy do 50 kW pojawił się obowiązek zgłoszenia tego faktu operatorowi systemu dystrybucyjnego.

Dodatkowo skrócono do 30 dni okres wydania warunków przyłączenia w przypadku magazynów podłączanych do sieci o napięciu znamionowym do 1 kV, a w przypadku sieci o wyższym napięciu operator będzie mieć na to do 150 dni.

Magazyny energii na rynku mocy

Teraz dodatkowe regulacje dla magazynów energii wprowadziła wchodząca właśnie w życie nowelizacja ustawy o rynku mocy, która została uchwalona przez Sejm w dniu 23 lipca.

W obowiązujących dotychczas przepisach brakowało szczegółowych uregulowań dotyczących funkcjonowania magazynów energii elektrycznej na rynku mocy. Uutrudniało to udział magazynów w tym mechanizmie, ograniczając możliwości dla tego rodzaju inwestycji. 

Zmianę tej sytuacji ma zapewnić wchodząca w życie nowelizacja, która ma uporządkować regulacje związane z magazynami energii w kontekście ich udziału w rynku mocy.

REKLAMA

Nowelizacja ujednolica definicję magazynu energii zawartą w ustawie o rynku mocy z definicją wprowadzoną do Prawa energetycznego.

Nowe prawo włącza ponadto magazyny energii do zawartej w ustawie o rynku mocy definicji jednostki fizycznej wytwórczej.

Nowelizacja ustawy o rynku mocy dodaje ponadto magazyny energii do podmiotów, które muszą wnosić opłatę mocową.

Zgodnie ze zmienionym artykułem 69 ustawy o rynku mocy, opłata mocowa będzie pobierana m.in. od przedsiębiorstwa energetycznego wykonującego działalność gospodarczą w zakresie magazynowania energii elektrycznej, przyłączonego bezpośrednio do sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej.

Więcej na temat zasad naliczania opłaty mocowej w artykule: Opłaty mocowa będzie naliczana na nowych zasadach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: