Największy na świecie magazyn energii zaliczył kolejną awarię

Największy na świecie magazyn energii zaliczył kolejną awarię
Vistra

Kilka dni temu miała miejsce druga poważna awaria największego na świecie systemu magazynowania energii, który został uruchomiony przed rokiem w Kalifornii. Za realizację projektu odpowiedzialna jest firma Vistra Energy. Trwa ustalanie przyczyn usterki, jednak ze wstępnych ustaleń wynika, że powodem wstrzymania pracy systemu była nieszczelność wodnego układu chłodzenia.

Właściciel największego na świecie bateryjnego magazynu energii, koncern energetyczny Vistra Energy, poinformował, że w dniu 13 lutego na terenie obejmującym rozbudowę magazynu energii Moss Landing Energy Storage Facility w Kalifornii o baterie o mocy 100 MW i pojemności 400 MWh uruchomił się system wczesnego wykrywania niebezpieczeństwa.

Jak poinformowała spółka, żaden z jej pracowników nie ucierpiał, a na miejsce zdarzenia z uwagi na przyjęte procedury wezwano straż pożarną.

REKLAMA

Aktualnie trwa sprawdzanie, co mogło być przyczyną awarii. Ze wstępnych ustaleń wynika, że wodny system chłodzenia uległ usterce, która była wynikiem przeciekających węży wodnych. Wypływająca woda doprowadziła do zwarcia w bateriach, w wyniku czego powstał dym.

Podobny incydent miał miejsce we wrześniu 2021 roku, kiedy doszło do wstrzymania pracy uruchomionego na początku ubiegłego roku pierwszego etapu inwestycji składającego się z baterii o mocy 300 MW i pojemności 1 200 MWh. Wówczas w wyniku śledztwa stwierdzono, że w odpowiedzi na wykrycie bardzo niskiego poziomu zadymienia w jednym obszarze obiektu, wodny system gaśniczy uzbroił się i z powodu usterek w niewielkiej liczbie złączy na wężach elastycznych i rurach niewłaściwie rozpylił wodę na stojaki na moduły bateryjne. Woda uszkodziła je i spowodowała przegrzanie niektórych baterii.

REKLAMA

W wyniku pierwszej awarii łącznie uszkodzonych zostało około 7 procent modułów bateryjnych całego obiektu Moss Landing Energy Storage Facility.

Vistra zakłada, że podobny scenariusz mógł być przyczyną ostatniego zdarzenia. Jak czytamy w komunikacie spółki, awaria w obiekcie drugiej fazy nie miała negatywnego wpływu na pracę w obiekcie pierwszej fazy (300 MW/1 200 MWh). Jednak z uwagi na bezpieczeństwo zdecydowano się także na wyłączenie magazynu zrealizowanego w pierwszym etapie, aby dokładnie zbadać przyczyny nieprawidłowej pracy całego systemu. 

Na początku tego roku Vistra ogłosiła, że planuje dalszą rozbudowę magazynu energii Moss Landing. Realizacja trzeciej fazy ma zwiększyć moc całego obiektu o kolejne 350 MW i pojemność o 1400 MWh. Vistra planuje rozpoczęcie trzeciego etapu w maju tego roku i ma on być gotowy do czerwca 2023 r. 

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.