Columbus zbuduje magazyn energii za 1 miliard zł

Columbus zbuduje magazyn energii za 1 miliard zł
Dawid Zieliński

Lider polskiego rynku dachowej fotowoltaiki planuje budowę ogromnego bateryjnego magazynu energii. Po jego uruchomieniu powinna to być jedna z największych tego typu instalacji w Europie.

Columbus Energy planuje budowę przemysłowego magazynu energii, który powstanie w południowej Polsce (spółka nie podaje dokładnej lokalizacji).

Columbus, poprzez spółkę, do której posiada prawa, zrobił ważny krok na drodze do realizacji tej inwestycji, uzyskując warunki przyłączenia dla przemysłowego magazynu energii o mocy 133 MW oraz pojemności 532 MWh.

REKLAMA

Będzie to pierwsza inwestycja Columbusa w obszarze magazynowania energii, a jej wartość może sięgnąć nawet 1 mld zł.

Jak podkreśla Columbus, magazyn pozwoli stabilizować sieć oraz zwiększy możliwości dla przyłączenia nowych źródeł OZE w regionie.

– Magazyny energii są nie tylko kluczową technologią dla poprawy jakości funkcjonowania sieci energetycznych, ale także niezbędnym narzędziem dla transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju kolejnych źródeł OZE w naszym kraju – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy S.A.

– To nasza pierwsza inwestycja w wielkoskalowy magazyn energii, a w planach mamy kolejne tego typu przedsięwzięcia. Magazyn energii o takiej mocy jest w stanie zasilić przez cały dzień 150 tysięcy domów – dodaje prezes Columbusa.

Realizacja magazynu planowana jest na lata 2024-2026.

Wielka bateria PGE

To kolejna w tym tygodniu duża informacja z powstającego w naszym kraju rynku magazynów energii. Kilka dni temu o uzyskaniu promesy koncesji dla jeszcze większej jednostki bateryjnej poinformowała Polska Grupa Energetyczna.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

PGE planuje jej budowę w Żarnowcu w województwie pomorskim, w pobliżu należącej do Grupy elektrowni szczytowo-pompowej. Razem obie jednostki mają stworzyć hybrydę, która powinna być znaczącym wsparciem dla krajowego systemu elektroenergetycznego.

Więcej na temat planów dotyczących budowy ogromnego magazynu energii przez PGE w artykule: PGE zbuduje największy bateryjny magazyn energii w Europie

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.