Ruszy wielkoskalowa produkcja baterii metalowo-wodorowych

Ruszy wielkoskalowa produkcja baterii metalowo-wodorowych
EverVenue

Start-up EverVenue specjalizujący się w technologii wytwarzania baterii metalowo-wodorowych pozyskał zamówienia na ponad 5 GWh swoich magazynów energii. Firma jeszcze w 2022 roku zamierza rozpocząć produkcję w swojej fabryce w Kalifornii. W planach ma również budowę gigafabryki, która pozwoli sprostać rosnącemu zainteresowaniu inwestorów.

Technologia baterii metalowo-wodorowych jest już wykorzystywana przez NASA – zastosowano ją m.in. w projekcie teleskopu Hubble’a. Teraz zaczyna ona zyskiwać coraz większą popularność w realizacji wielkoskalowych projektów magazynowania energii, zwłaszcza w obszarze solar+storage.

Start-up EverVenue, który zajmuje się wytwarzaniem tego typu baterii, otrzymał już zamówienia na baterie o pojemności 5 GWh – m.in. od Pine Gate Renewables (2,4 GWh) i Sonnell Power Systems (420 MWh). Firma informuje też o możliwości pozyskania kontraktu na kolejne 25 GWh.

REKLAMA

Zdaniem EverVenue technologia baterii metalowo-wodorowych (metalem jest nikiel) to obecnie najlepsza technologia magazynowania energii, która powinna być wdrażana na dużą skalę.

Jej zalety obejmują szeroki zakres pracy w temperaturze otoczenia od -40 do +60 st. C. Żywotność baterii ocenia się na 30 lat lub 30 tys. cykli przy zachowaniu 100 proc. pojemności. Bateria ma mieć zdolność magazynowania energii od 2 do 12 godzin. System nie ma ruchomych części, co znacząco zmniejsza nakłady na jego konserwację i serwisowanie.

Od połowy 2020 roku firma zebrała 125 mln dolarów na rozwój swojej działalności, w tym 100 mln dolarów w ramach rundy finansowania serii A w trzecim kwartale ubiegłego roku.

Zabezpieczone dostawy materiałów

REKLAMA

Pod koniec czerwca EverVenue zawarł z Precision Process oraz Precious Plate umowy o fundamentalnym znaczeniu dla rozwoju firmy. Mają one zabezpieczyć dostawy sprzętu do galwanizacji i pozostałych materiałów produkcyjnych.

Precision Process będzie wyłącznym dostawcą urządzeń do produkcji galwanicznej dla EverVenue. Kontrakt opiewa na okres 5 lat. Linie produkcyjne będą powstawać w już istniejących i przyszłych zakładach wytwórczych EverVenue.

Precious Plate z kolei przez 5 lat będzie wyłącznym dostawcą platerowanych materiałów anodowych niezbędnych do wytwarzania baterii. Firma chce osiągnąć zdolność produkcyjną na poziomie 5 GWh w skali roku – i ma ją utrzymać w celu zapewnienia dostaw dla EnerVenue do 2026 roku. W realizacji tych planów ma pomóc rozbudowa obiektów Precious Plate w Niagara Falls.

W dalszej perspektywie EverVenue planuje budowę własnej gigafabryki na Środkowym Zachodzie USA. Zajmie się ona masową produkcją baterii o jednostkowej mocy 1,2 kWh, które będą mogły być łączone w stosy tworzące większe system komercyjne.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.