Tak rozwija się rynek magazynów energii. Europa zostaje w tyle

Tak rozwija się rynek magazynów energii. Europa zostaje w tyle
Wartsila

Nowe dane dotyczące inwestycji w magazyny energii pokazują rosnącą dominację dwóch rynków: amerykańskiego i chińskiego. Europa zostaje w tyle, jednak – jak zauważają autorzy najnowszego raportu na temat globalnego rynku magazynowania energii – może się to zmienić z uwagi na rosnące wyzwania, przed którymi staje europejski rynek energetyczny.   

Autorzy nowej edycji raportu poświęconego globalnemu rynkowi magazynów energii, który opracowała firma Wood Mackenzie, prognozują, że do 2031 roku moc tego rodzaju urządzeń na świecie przekroczy 500 GW, przy czym aż za 75 proc. inwestycji mają odpowiadać tylko dwa rynki – USA i Chiny.

Chiny z wielkoskalowymi inwestycjami

REKLAMA

Zdaniem analityków firmy konsultingowej to Chiny będą nadawać tempo rozwojowi globalnego rynku magazynów energii, co ma być konsekwencją wdrażania założeń kolejnego 5-letniego planu rozwoju chińskiej gospodarki, przygotowanego przez władze w Pekinie Zakłada on, że od 2025 roku rynek magazynowania energii w Państwie Środka wejdzie w fazę wielkoskalowych inwestycji, a koszty projektów spadną o ponad 30 proc. dzięki postępowi technologicznemu.

Wood Mackenzie odnotowuje, że od ogłoszenia ostatniego 5-letniego planu już 12 chińskich prowincji i miast ogłosiło lokalne cele w zakresie wzrostu mocy magazynów energii, których realizacja przełoży się na budowę magazynów o łącznej mocy około 40 GW.

Barierą w rozwoju inwestycji magazynowych w Chinach, na którą wskazuje Wood Mackenzie, ma być ich rentowność, niemniej jednak eksperci firmy zakładają, że do 2031 roku w Chinach będą już działać magazyny o łącznej pojemności 422 GWh. W tym aż 87 proc. przypadnie na segment dużych magazynów sieciowych.  

USA w czołówce

Stany Zjednoczone pozostają obecnie największym na świecie rynkiem magazynowania energii, który według Wood Mackenzie będzie rósł w najbliższej dekadzie w średnim tempie 27 GW rocznie, z czego za ponad 4/5 nowych mocy będzie odpowiadać segment dużych, sieciowych inwestycji.

Analitycy firmy konsultingowej zaznaczają, że rynek magazynów energii w USA mógłby rozwijać się szybciej, gdyby nie cła antydumpingowe, które wprowadziła amerykańska administracja na import komponentów z Chin i które uderzają w projekty fotowoltaiczne i magazynowe. Z powodu ceł eksperci Wood Mackenzie obniżyli prognozę wzrostu mocy w amerykańskim sektorze magazynów na 2022 i 2023 rok odpowiednio o 34 proc. i 27 proc.

Zdaniem Wood Mackenzie w 2031 roku w USA będą pracować magazyny energii o łącznej pojemności 600 GWh, z czego 83 proc. przypadnie na segment sieciowych instalacji, a na segment magazynów w firmach i domach przypadnie odpowiednio 11 proc. i 5 proc. zainstalowanych pojemności.

Prognoza rozwoju rynków magazynowania energii w Europie, Chinach i USA do roku 2031 

REKLAMA

 źródło: Wood Mackenzie

Europa z mniejszymi projektami

W tyle za rynkami chińskim i amerykańskim ma zostać Europa, gdzie do 2031 roku według Wood Mackenzie powstaną magazyny energii o łącznej pojemności 159 GWh. W przypadku rynku europejskiego więcej projektów będzie realizowanych przez firmy i gospodarstwa domowe.

W efekcie w 2031 roku na segment magazynów sieciowych ma przypadać 61 proc., a na segmenty firmowy i domowy – 26 proc. i 13 proc., podczas gdy obecnie ta proporcja wygląda następująco: 46 proc. – segment domowy, 44 proc. – segment sieciowy i 9 proc. – segment inwestycji w firmach.

Wood Mackenzie podkreśla, że inwestycje w magazyny w Europie wymagają wsparcia, aby poprawić ich ekonomikę. Służyć może temu realizacja planu REPower EU zaprezentowanego wcześniej w tym roku przez Komisję Europejską. Analitycy firmy odnotowują, że o ile REPower EU nie zawiera celów dla rynku magazynów energii, o tyle jego rozwojowi powinno służyć postulowane przez Brukselę zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii, co zwiększy zapotrzebowanie na budowę elastycznego systemu energetycznego – m.in. dzięki inwestycjom w magazyny.

– Obecnie Europa pozostaje w tyle za Chinami i USA, a segment magazynów sieciowych nie znalazł tam jeszcze podstaw do rozwoju. Nadal dominuje segment rozproszonych instalacji, jednak rozwój rynku dużych magazynów energii mogą zapoczątkować dramatyczny wzrost dostaw energii odnawialnej, problemy z dostawami gazu i przeciążone interkonektory – konkludują analitycy Wood Mackenzie.

Prognoza rozwoju największych rynków magazynów energii w latach 2021–2031 (GWh)

źródło: Wood Mackenzie

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.