Nowy Jork inwestuje w magazyny energii Tesli

Nowy Jork inwestuje w magazyny energii Tesli
źródło: tesla.com

Deweloper projektów energetycznych z Nowego Jorku NineDot Energy poinformował o budowie bateryjnego magazynu energii (BESS) w Bronksie w Nowym Jorku. System bazuje na Megapackach Tesli. Magazyn będzie zasilany z fotowoltaiki, a jedną z jego funkcji będzie ładowanie samochodów elektrycznych.

Zaprezentowany projekt magazynu energii o nazwie Gunther ma moc 3,08 MW oraz 12,32 MWh pojemności. Poza samymi bateriami wyposażono go w zadaszenie z paneli fotowoltaicznych oraz infrastrukturę do ładowania i pobierania energii z samochodów elektrycznych wyposażonych w standard V2G (Vehicle to Grid).

W komunikacie na stronie NineDot Energy czytamy, że projekt powstał przy pomocy globalnej firmy inwestycyjnej Carlyle, która zajmuje się wspieraniem finansowym tego typu przedsięwzięć, a obecnie zarządza projektami o wartości blisko 376 mld dolarów.

REKLAMA

Gunther jest pierwszym tego typu systemem w rejonie Bronksu w Nowym Jorku. Ma stanowić wzorzec dla kolejnych takich instalacji. NineDot Energy informuje, że jego celem jest dostarczenie 400 MW systemów czystej energii do 2026 roku, aby wzmocnić lokalną sieć energetyczną, zapewniając stałe i stabilne dostawy prądu dla nowojorczyków.

Jedno z zadań Gunthera polega na odciążeniu zakładów energetycznych w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną – będzie on buforem energii, z którego w razie potrzeby energia będzie uwalniana do sieci.

Nowy Jork wspiera podmioty komercyjne

Projekt realizowany przez nowojorską firmę otrzymał 1,2 mln dolarów dotacji od Urzędu ds. Badań i Rozwoju Energii Stanu Nowy Jork (NYSERDA) w ramach programu mającego wspierać budowę magazynów energii. Program zakłada pomoc finansową dla klientów komercyjnych realizujących systemy o mocy do 5 MW.

REKLAMA

Oprócz urzędu NYSERDA, Tesli i Carlyle w projekt zaangażowała się również firma Stem Inc., która odpowiada za opracowanie projektu Gunthera od strony technicznej.

Jak czytamy w portalu Energy Storage, w styczniu tego roku NineDot Energy oraz Stem podpisały umowę na realizację projektów magazynów o pojemności 110-MWh dla Nowego Jorku.

Te inwestycje wpisują się w cel wyznaczony przez władze Nowego Jorku, jakim jest budowa mocy w obszarze magazynowania energii na poziomie 6 GW do 2030 roku.

Budowa magazynów współgra z innym celem Nowego Jork, jakim jest zasilanie w 100 proc. zieloną energią do 2040 roku.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.