Domowa bateria LFP do zastosowań w fotowoltaice

Domowa bateria LFP do zastosowań w fotowoltaice
źródło: mgenergysystems.eu

Holenderski producent MG Energy System wprowadził nowy magazyn energii bazujący na bateriach LFP do zastosowań domowych. Zaprezentowany magazyn o pojemności 5,8 kWh ma dobrze sprawdzać się w połączeniu z fotowoltaiką. Użytkownik może sterować swoim systemem bateryjnym za pośrednictwem specjalnej aplikacji.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie MG Energy System, nowy magazyn LFP230 (230 Ah) o pojemności 5,8 kWh stanowi uzupełnienie serii, w której do tej pory dostępny był magazyn LFP280 (280 Ah) o pojemności 7,2 kWh. Zdaniem producenta mniejsza bateria ma zapewnić większą skalowalność i lepsze dopasowanie do potrzeb gospodarstw domowych.

Dotychczas oferowana wersja LFP280 ma wymiary 652 x 294 x 193 mm i waży 53 kg.

REKLAMA

Parametry nowego modelu

Nowa bateria – LFP230 – jest mniejsza: jej wymiary to 517 x 294 x 193 mm przy masie 41 kg, co jeszcze bardziej, jak wyjaśnia producent, potwierdza, że została zaprojektowana z myślą o rozwiązaniach domowych.

Standardowe napięcie LFP230 wynosi 24 V. Baterie można łączyć szeregowo, uzyskując do 96 VDc i pojemność brutto 23,2 kWh. Każda powinna być doposażona w kontroler zarządzania MG Master zapewniający bezpieczną pracę systemu.

Magazyn ma stopień ochrony IP40 i może pracować w zakresie temperatur -20 do 45 st. C. Wykorzystano również technikę naturalnej konwekcji. Producent deklaruje, że bateria powinna zapewnić do  3,5 tys. cykli stabilnej eksploatacji, a następnie utrzymywać 70 proc. początkowej pojemności w temperaturze 25 st. C.

W sprzedaży jeszcze w tym roku

MG Energy System podaje, że linia montażowa nowego magazynu rusza jesienią br., a pierwsze partie produktu będą dostępne od końca listopada tego roku.

Holenderski producent ma w swojej ofercie również baterie bazujące na innych technologiach. Przykład stanowi seria HE, która wykorzystuje ogniwa litowo-jonowe NMC, gdzie dodatnia elektroda składa się z niklu, manganu i kobaltu (w różnych proporcjach), a elektroda ujemna jest grafitowa.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Technologia NMC charakteryzuje się wyższą gęstością energii niż LFP. MG Energy System oferuje serię HE w wariancie pojemności 2,5; 3,7; 5,0 i 7,5 kWh, a poszczególne baterie można ze sobą łączyć, tworząc większy system.

Użytkownik może korzystać również z aplikacji mobilnej MG Master LV, która umożliwia monitorowanie i sterowanie systemem magazynowania energii za pomocą telefonu. Aplikacja udostępnia m.in. informacje dotyczące stanu naładowania baterii, pozostałego czasu pracy na baterii oraz parametry jej pracy, np. moc, napięcie i temperaturę.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.