Nowy Megapack Tesli zapewni o 50 proc. większą pojemność

Nowy Megapack Tesli zapewni o 50 proc. większą pojemność
źródło: tesla.com

Tesla na swojej stronie internetowej zamieściła aktualizację dotyczącą bateryjnego magazynu Megapack, który służy do gromadzenia energii elektrycznej na większą skalę. Nowa wersja ma o 50 proc. większą pojemność. Pojawiają się też informacje, że w nowej odsłonie baterie NMC zostały zastąpione bateriami LFP.

Megapack Tesli, czyli bateryjny magazyn energii przeznaczony do przechowywania energii elektrycznej w projektach wielkoskalowych, można aktualnie zamówić w nowej – odświeżonej i ulepszonej – wersji.

Przede wszystkim wzrosła jego realna pojemność z 2,6 MWh do 3,9 MWh (moc 0,97 MW dla wersji czterogodzinnej), co oznacza duży, bo aż 50-procentowy skok. Urządzenie jest przy tym większe – ma wymiary 9118 x 1651 x 2794 mm, podczas gdy w poprzedniej wersji było to 7168 x 1659 x 2522 mm.

REKLAMA

Urządzenie jest także cięższe w stosunku do poprzedniej wersji i waży obecnie około 38 ton, podczas gdy poprzednio było to prawie 25 ton.

Przejście na baterie LFP?

Z uwagi na większy rozmiar i masę magazynu zaczęły się pojawiać sugestie, że Tesla zrezygnowała z umieszczania w Megapackach ogniw niklowo-żelazowo-kobaltowych (NMC), a zaczęła stosować ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP), które może dla Tesli dostarczać m.in. chiński producent CATL.

 

REKLAMA

 

Taka zmiana byłaby konsekwencją wcześniejszych wypowiedzi Elona Maska, w których dyrektor generalny Tesli wspominał, że jego firma zamierza przejść na ogniwa LFP w stacjonarnych magazynach energii. Tłumaczył to redukcją kosztów, a także tym, że baterie LFP doskonale nadają się do stacjonarnego magazynowania energii na dużą skalę, gdzie nie jest wymagana aż tak duża gęstość energii jak w przypadku baterii NMC, które zasilają pojazdy elektryczne.

Obecnie na stronie internetowej Tesli nie ma oficjalnej informacji na temat tego, jakie ogniwa wykorzystuje nowa wersja Megapacka.

Cena magazynu energii Megapack w USA około 2,414 mln dolarów (około 11,4 mln zł). Zamawiający jest zobowiązany do uiszczenia bezzwrotnej opłaty rezerwacyjnej w wysokości 5 tys. dolarów. Pierwsze dostawy nowej wersji Megapacków na terenie Stanów Zjednoczonych są przewidziane na drugi kwartał 2024 roku.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.