PGE szuka wykonawcy największego magazynu energii w Europie

PGE szuka wykonawcy największego magazynu energii w Europie
Fot. Gramwzielone.pl

Polska Grupa Energetyczna przyspiesza przygotowania do uruchomienia postępowania zakupowego na zaprojektowanie i dostawę bateryjnego magazynu energii o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh. PGE podkreśla, że przyspieszenie tej inwestycji ma być odpowiedzią na trudną sytuację na rynku energetycznym.

Projekt budowy wielkoskalowego bateryjnego magazynu energii na Pomorzu, w sąsiedztwie Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh, jest jednym z największych tego typu projektów na skalę europejską. Dotychczas największy bateryjny magazyn energii w Europie został uruchomiony w Wielkiej Brytanii. Jego moc i pojemność wynoszą 100 MW/100 MWh.

W pierwszym kwartale 2022 roku projekt bateryjnego magazynu energii PGE został wpisany do rejestru Rynku Mocy, a prowadzone wcześniej prace projektowe doprowadziły do uzyskania dla niego warunków przyłączenia do sieci przesyłowej.

REKLAMA

Kilka miesięcy temu projekt uzyskał decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, a następnie PGE zabezpieczyła promesę koncesji na magazynowanie energii.

Kolejnym krokiem na drodze do realizacji tego projektu będzie postępowanie, które wyłoni projektanta i dostawcę ogromnego magazynu energii. Postępowanie obejmie też budowę przyłącza do sieci 400 kV.

PGE zapowiada, że postępowanie zostanie uruchomione jeszcze w tym roku, a informacja na ten temat ma pojawić się na stronach PGE w zakładce poświęconej przetargom.

REKLAMA

 

W komentarzu na temat tej inwestycji PGE podkreśla, że przyspieszając jej realizację, chce odpowiedzieć na obserwowany na rynku wzrost cen energii elektrycznej, a także na zmiany na rynkach węgla i gazu.

Otwarte postępowanie zakupowe pozwoli uzyskać PGE najlepsze na rynku warunki dostawy magazynu energii, a jego uruchomienie przyczyni się do ograniczenia wzrostu cen energii elektrycznej dzięki magazynowaniu nadwyżek energii z OZE, kiedy jest ona tania, i oddawaniu ich do sieci w godzinach, w których rośnie na nią zapotrzebowanie, a tym samym i cena” – tłumaczy Polska Grupa Energetyczna.

„Dzięki możliwości szybkiej reakcji na zachodzące w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym zmiany bateryjny magazyn energii zwiększy także możliwości stabilizacji systemu oraz rozwoju źródeł OZE. Ponadto magazyn przyczyni się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, jak również zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw paliw” – czytamy w komunikacie PGE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.