Orsted zmagazynuje energię za pomocą CO2

Orsted zmagazynuje energię za pomocą CO2
fot. Energy Dome

Duńska grupa energetyczna Orsted podpisała z włoskim start-upem Energy Dome protokół ustaleń (MoU), w ramach którego firmy wspólnie będą wdrażać system magazynowania energii oparty na wykorzystaniu dwutlenku węgla.

Celem partnerstwa zawiązanego pomiędzy duńskim gigantem wiatrowym Orsted a włoskim start-upem Energy Dome jest wdrożenie magazynu energii o mocy 20 MW i pojemności 200 MWh. Będzie on bazował na technologii CO2 Battery opracowanej przez Energy Dome.

Obie firmy podpisały niedawno protokół ustaleń (ang. Memorandum of Understanding, MoU), który przewiduje, że wdrożą technologię CO2 Battery w jednej lub kilku lokalizacjach należących do Orsted. Duński koncern ma największy na świecie portfel morskiej energetyki wiatrowej. Celem wykorzystania rozwiązania opracowanego przez Energy Dome będzie dostarczanie energii odnawialnej do odbiorców końcowych Orsted. Na pierwszym etapie energia ma być przesyłana w okresach co najmniej 10-godzinnych.

REKLAMA

Niski koszt technologii

Rozwiązanie CO2 Battery wykorzystuje głównie trzy materiały: stal, dwutlenek węgla i wodę. Dużą zaletą systemu ma być to, że nie zastosowano w nim litu i kobaltu, których wydobycie jest kosztowne, a zasoby – ograniczone.

Zasada działania systemu opiera się na zdolności do kondesacji dwutlenku węgla i możliwości przechowywania go w postaci cieczy pod ciśnieniem przy zachowaniu temperatury otoczenia, co dodatkowo czyni proces bardziej ekonomicznym (nie zużywa się energii do dostarczenia wysokiej temperatury).

Proces ładowania baterii polega na pobraniu dwutlenku węgla o temperaturze zbliżonej do pokojowej i ciśnieniu występującym standardowo w pomieszczeniu, a następnie poddaniu go kompresji. Podczas kompresji wytwarza się ciepło, które jest magazynowane. W trakcie wymiany ciepła z atmosferą pozostający w stanie gazowym CO2 zmienia stan na ciekły i jest przechowywany w stalowych zbiornikach.

REKLAMA

Aby rozładować baterię, zmagazynowana ciecz jest ponownie podgrzewana, co powoduje jej powtórne przejście do stanu gazowego. Powstały gaz napędza turbinę generującą energię elektryczną. Cały układ jest zamknięty i szczelny i – jak wspomniano – nie wykorzystuje metali ziem rzadkich, takich jak lit czy kobalt.

Pierwszy magazyn już pracuje

Pierwszy tego typu magazyn w formie projektu pilotażowego został ulokowany na Sardynii. Obiekt posiada moc 2 MW i pojemność 4 MWh. Po uruchomieniu magazynu Energy Dome zapewniał o wysokim potencjale swojej technologii, podkreślając między innymi jej wysoką sprawność, wynoszącą w ujęciu round-trip efficiency przynajmniej 75 proc.

Włoska firma podkreślała też, że system jest praktycznie odporny na procesy degradcji i jego żywotność ma wynieść co najmniej 25 lat. Magazyn energii dzięki swojej prostej budowie i wykorzystaniu w dużej mierze jedynie dwutlenku węgla ma być także wolny od zagrożenia pożarowego.

Budowa najnowszego systemu o mocy 20 MW we współpracy z Orsted ma się rozpocząć w drugiej połowie 2024 roku.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.