Przemysłowy magazyn energii Taurona przyłączony do sieci

Przemysłowy magazyn energii Taurona przyłączony do sieci
fot. Tauron

W województwie małopolskim zainstalowany został system magazynowania energii spółki Tauron Dystrybucja. Ma on przede wszystkim wspierać pracę okolicznych instalacji fotowoltaicznych.

Na lokalizację magazynu Tauron wybrał gminę z największym w Polsce zagęszczeniem mikroinstalacji 1-fazowych. Przemysłowy magazyn energii stanął w Ochotnicy Dolnej, w Małopolsce. Jego moc wynosi 100 kW, a pojemność – 180 kWh.

Według Taurona uruchomienie magazynu pozwoli na niezawodną pracę pobliskich instalacji fotowoltaicznych.

REKLAMA

Cały czas rośnie liczba funkcjonujących mikroinstalacji na naszym terenie. Tylko w trzech pierwszych kwartałach br. przyłączonych zostało do naszej sieci ponad 93 300 mikroinstalacji, na łączną moc ponad 768 MW. W sumie mamy ich już przyłączonych ponad 370 000 o mocy 2,8 GW – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy Tauron.

Wiemy, że tak ogromna liczba rozproszonych źródeł wytwórczych destabilizuje pracę sieci. Dlatego tak ważne jest z jednej strony inwestowanie w modernizację i dostosowanie sieci energetycznej do współpracy z OZE, a z drugiej poszukiwanie rozwiązań, które pomogą we współpracy istniejącego systemu elektroenergetycznego z zieloną generacją – dodaje szef katowickiego koncernu.

Stabilniejsza sieć

Zadaniem magazynu energii w Ochotnicy Dolnej jest przede wszystkim stabilizowanie napięcia w sieci dystrybucyjnej i dzięki temu umożliwienie niezawodnego funkcjonowania prosumenckich instalacji PV podłączonych do sieci. Instalacja przyłączona została do sieci niskiego napięcia z dużą koncentracją mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2 kW.

 

Jak podkreśla Tauron, w gminie Ochotnica Dolna występuje jeden z największych w Polsce współczynników zagęszczenia 1-fazowych mikroinstalacji, co okresowo ogranicza możliwość oddawania przez prosumentów energii do sieci. Przekroczone poziomy i asymetria napięć powodują czasowe wyłączenia instalacji prosumenckich, co zmniejsza opłacalność inwestycji prosumentów. Sytuację ma poprawić instalacja magazynowa, który powstała w wyniku współpracy spółki Tauron Dystrybucja, firmy ZPUE z Włoszczowy, gminy Ochotnica Dolna oraz Akademii Górniczo Hutniczej z Krakowa.

REKLAMA

Celem prowadzonego przez ZPUE SA wraz z firmą Tauron Dystrybucja SA pilotażu jest zbadanie funkcji regulacyjnych magazynu energii i ich wpływu na sieć dystrybucyjną. Chcemy wspólnie określić, jaki jest realny zasięg działania magazynu energii o proponowanych parametrach. Zadaniem testowanego magazynu jest stabilizacja napięcia w sieci, w której występują w zależności od pory dnia dwa przeciwstawne zjawiska – wzrostu oraz spadku napięcia. Zjawiska te są powodowane różnym charakterem odbiorów oraz źródeł przyłączonych przez prosumentów do sieci – zaznacza Krzysztof Wybrański, dyrektor Rozwoju Nowych Technologii w ZPUE SA.

Ochotnica Dolna z drugim magazynem

Przyłączona w Ochotnicy Dolnej instalacja Taurona to już drugi przemysłowy magazyn energii uruchomiony w tej gminie. Pierwszy zaczął działać od lipca br. i pełni analogiczną funkcję.

Inicjatywa ta jest kolejną z szeregu działań, jakie podejmuje gmina wraz z otoczeniem gospodarczym w celu upowszechnienia nowoczesnych technologii energetycznych. Takimi działaniami przede wszystkim zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne dla mieszkańców gminy, jednak jest to również pokazanie, w jakim kierunku powinna podążać szeroko rozumiana energetyka rozproszona czy może raczej obywatelska – komentuje Tadeusz Królczyk, wójt gminy Ochotnica Dolna.

Testy działania pierwszego magazynu energii potwierdziły jego pozytywny wpływ na stabilizację sieci elektroenergetycznej i elastyczniejszą współpracę produkcji i konsumpcji energii z OZE.

Instalacja Taurona na Opolszczyźnie

Tauron Dystrybucja realizuje projekty magazynowe także w innych częściach Polski. W Cieszanowicach w województwie opolskim spółka uruchomiła stacjonarny system magazynowania energii elektrycznej o mocy 3 MW i pojemności użytecznej 774 kWh. Energia w tym przypadku magazynowana jest w bateryjnych ogniwach litowo-tytanowych.

Opolski system magazynowania energii powstał na terenie Głównego Punktu Zasilania Cieszanowice w gminie Kamiennik. Zadaniem tej stacji elektroenergetycznej jest m.in. przekazywanie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w farmie wiatrowej w Lipnikach. Także tu głównym zadaniem magazynu jest stabilizowanie sieci elektroenergetycznej.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.