Innowacyjne magazyny mają zapewnić najtańsze ciepło

Innowacyjne magazyny mają zapewnić najtańsze ciepło
fot. Rondo Energy

Pochodząca ze Stanów Zjednoczonych firma Rondo Energy wprowadza na rynek dwa modele baterii cieplnych, które według jej zapewnień mają zagwarantować najtańsze na świecie bezemisyjne ogrzewanie przemysłowe. Pierwsze systemy zostaną uruchomione już w 2023 roku.

Rondo Energy jest firmą wspieraną finansowo przez Breakthrough Energy Ventures (spółkę założoną przez Billa Gatesa) oraz Energy Impact Partners. Produktem firmy jest Rondo Heat Battery (RHB) – bateria, która przechwytuje energię elektryczną w sposób modulowany, a następnie przechowuje ją w postaci ciepła wysokotemperaturowego zgromadzonego w ceglanym rdzeniu.

Temperatura w baterii może wynosić do 1500 st. C i może być utrzymywana od kilku godzin do kilku dni. W momencie zapotrzebowania bateria ulega rozładowaniu, dostarczając do obiektu energię cieplną lub/i energię elektryczną.

REKLAMA

RHB100 i RHB300

Rondo Energy zaprezentował dwa modele swoich baterii cieplnych: RHB100 i RHB300. W obu przypadkach pozwalają one na magazynowanie ciepła do temperatury 1500 st. C i nieprzerwane dostarczanie ciepła w formacie 24/7. Żywotność baterii producent określa na ponad 50 lat. Każdy z modeli jest obojętny dla środowiska pod kątem emisji CO2.

Różnice między RHB100 i RHB300 wynikają m.in. z pojemności: RHB100 ma pojemność 130 MWh, natomiast RHB300 – 480 MWh. Mniejsza bateria podczas rozładowywania może dostarczyć 7–10 MWt (megawat mocy cieplnej). Większa jednostka dostarczy maksymalnie 30 MWt.

Szeroki zakres zastosowań

Jak czytamy w komunikacie Rondo Energy, baterie cieplne mogą dostarczać ciepło do ponad 90 proc. branż przemysłowych wykorzystujących w swoich technologiach ciepło procesowe. Należą do nich np. branże produkujące stal, cement, chemikalia czy żywność.

REKLAMA

Co ważne, RHB można łatwo zintegrować z istniejącymi systemami dostarczania ciepła procesowego w poszczególnych zakładach, pomijając tym samym kosztowne prace modernizacyjne. Baterie cieplne Rondo Energy mogą bezpośrednio zastąpić działanie kotłów i pieców opalanych paliwem stałym, zapewniając tańszą i zeroemisyjną energię.

Korzysta z wiatru i ze słońca

Podkreślając zeroemisyjność swoich baterii cieplnych, Rondo Energy zaznacza jednocześnie, że baterie mogą być ładowane energią pochodzącą z farm wiatrowych i słonecznych. W momencie gdy nie ma wiatru i słońce nie świeci, bateria może się ładować w sposób konwencjonalny – energią pozyskiwaną od operatora energetycznego.

Zdaniem amerykańskiego producenta wykorzystanie RHB może przynieść korzyści w postaci redukcji o 50–90 proc. emisji szkodliwych związków do atmosfery, a także obniżenia o minimum 30 proc. kosztów operacyjnych związanych z produkcją.

Rondo wylicza również, że pojedynczy RHB300 jest w stanie zredukować emisję CO2 w skali roku o 40 tys. ton, co stanowi równowartość redukcji CO2 przez 8700 pojazdów elektrycznych. Idąc krok dalej, Rondo Energy podaje, że gdyby zastąpić stosowane dziś technologie wytwarzania ciepła przemysłowego nową technologią o zerowej emisji CO2 z wykorzystaniem baterii cieplnych RHB, to wyeliminowano by pięć razy więcej CO2 niż dzięki wszystkim elektrykom obecnie jeżdżącym po Stanach Zjednoczonych (jest ich obecnie 13,6 mln).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.