Dotacje na magazyny energii w Niemczech wyczerpane w kilka dni

Dotacje na magazyny energii w Niemczech wyczerpane w kilka dni
Sonnen

Jeden z niemieckich landów pod koniec ubiegłego miesiąca rozpoczął przyjmowanie wniosków o dotacje na bateryjne magazyny energii. Zainteresowanie okazało się na tyle duże, że środki w programie zostały wyczerpane już po kilku dniach. Jakie dotacje zaproponowano? 

Według stowarzyszenia sektora magazynów energii Bundesverband Energiespeicher (BVES) w tym roku w Niemczech przekroczony został poziom 500 tys. zainstalowanych domowych systemów magazynowania energii, co oznacza 2,5 GW skumulowanej mocy i 4,4 GWh pojemności. Według prognozy BVES na koniec 2022 roku liczba urządzeń ma wzrosnąć do 730 tys. (średnia pojemność domowych magazynów instalowanych w ubiegłym roku za naszą zachodnią granicą wynosiła 8,8 kWh).  

Szacunki BVES pokazują, że w tym roku przychody niemieckiego sektora domowych magazynów energii wyniosą około 5,5 mld euro (25,9 mld zł), z czego 3,9 mld euro ma przypaść na segment magazynów termalnych, a 1,6 mld euro na segment baterii. 

REKLAMA

Realizacji tego scenariusza sprzyjają programy wsparcia oferowane przez poszczególne landy. O tym, że zainteresowanie dofinansowaniem na małe magazyny energii w Niemczech jest spore, przekonali się mieszkańcy kraju związkowego Saksonia-Anhalt.

 

Dotacje do 20 tys. euro

REKLAMA

Władze niemieckiego landu uruchomiły pod koniec listopada nabór wniosków o dofinansowanie na magazyny energii elektrycznej w programie z budżetem wynoszącym 2,9 mln euro (13,62 mln zł).

Program został przeznaczony dla gospodarstw domowych, firm i podmiotów publicznych. Wprowadzono jednak warunek ograniczający liczbę potencjalnych beneficjentów. Aby skorzystać z dofinansowania na magazyn, konieczna jest równoczesna inwestycja w dachowy system fotowoltaiczny. Wsparcie może trafić także do właścicieli uruchomionych wcześniej systemów fotowoltaicznych. Aby jednak otrzymali oni wsparcie na magazyn, muszą zainwestować w podwojenie mocy swoich elektrowni PV.

Wysokość dotacji została określona na 300 euro (1408 zł) na kilowatogodzinę pojemności magazynu. Całkowita pojemność dofinansowanego urządzenia powinna zmieścić się w przedziale 5–25 kWh.

Maksymalnie można było otrzymać 7,5 tys. euro (35,2 tys. zł). Przewidziano również znacznie wyższą dotację, jeśli magazyn będzie obsługiwać gospodarstwa domowe w budynku wielorodzinnym. W tym przypadku maksymalna dotacja mogła wynieść nawet 20 tys. euro (94 tys. zł).

Dodatkowo można było wystąpić o dotację w wysokości 1 tys. euro w przypadku jednoczesnej instalacji stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Autorzy programu przewidzieli, że będzie on realizowany do końca 2023 roku. Szybko okazało się jednak, że trzeba było pospieszyć się ze złożeniem wniosku o dotację. Nabór został zamknięty zaledwie po kilku dniach z uwagi na wyczerpanie środków.

Według informacji uzyskanych przez niemiecki „PV Magazine” władze Saksonii-Anhalt przygotują kolejną edycję programu.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.