PGE Energia Odnawialna zakontraktowała trzy elektrownie na aukcji rynku mocy

PGE Energia Odnawialna zakontraktowała trzy elektrownie na aukcji rynku mocy
fot. PGE

Spółka z Grupy PGE wstępnie zawarła z PSE umowy na świadczenie usług mocowych przez elektrownie szczytowo-pompowe Porąbka-Żar i Solina oraz elektrownię wodną Tresna. Łączna moc kontraktów obejmuje ponad 300 MW.

PGE Energia Odnawialna poinformowała o zakontraktowaniu w aukcji głównej rynku mocy na rok dostaw 2027 trzech jednostek wytwórczych. Są to elektrownie Porąbka-Żar, Solina i Tresna, które mają świadczyć usługi mocowe na łącznym poziomie ponad 300 MW. Gwarantowana cena wynosi 406,35 zł/kW/rok.

Umowy zawarte przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) ze spółką z Grupy PGE w wyniku ostatniej aukcji obejmują różne okresy świadczenia obowiązku mocowego. Dwie umowy dotyczą elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar – jedna to umowa siedmioletnia, która odnosi się do modernizowanego hydrozespołu nr 3, druga jest umową roczną, dotyczącą hydrozespołu nr 2.

REKLAMA

Ponadto kontrakty jednoroczne zostały zawarte również na świadczenie usług przez hydrozespół nr 1 elektrowni szczytowo-pompowej Solina oraz turbozespół nr 1 elektrowni wodnej Tresna.

Do PGE Energii Odnawialnej należy obecnie 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe, a także 20 farm wiatrowych i 24 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

REKLAMA

Wyniki aukcji rynku mocy

Rynek mocy w Polsce jest mechanizmem rynkowym, który ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju i ciągłość dostaw energii elektrycznej. Objęte nim jednostki wytwórcze mają obowiązek pozostawania w gotowości do wytwarzania energii elektrycznej i dostarczenia jej do systemu w tzw. okresie przywołania (braku nadwyżki mocy dostępnej dla PSE) za odpowiednim wynagrodzeniem.

Wybór jednostek rynku mocy odbywa się w wyniku aukcji, które wygrywają podmioty oferujące najniższą cenę. W tym tygodniu PSE opublikowały wstępne wyniki aukcji głównej na rok dostaw 2027. O zakontraktowaniu obowiązku mocowego poinformowały m.in. spółki Hynfra Energy Storage, Energa, Photon Energy, Enel X Polska i OX2.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.