REKLAMA
 
REKLAMA

Wykorzystają piasek do magazynowania energii

Wykorzystają piasek do magazynowania energii
fot, Magaldi

W tym wielkoskalowym magazynie energia będzie gromadzona w „baterii” zbudowanej z wykorzystaniem piasku. Instalacja powstaje w Salerno, we włoskim regionie Kampania.

Magazyn energii bazujący na piasku jako medium magazynującym ciepło stawiają wspólnie firmy Magaldi oraz Enel X związany z włoskim gigantem energetycznym Enel. Magaldi Group oferuje m.in. rozwiązania z zakresu transportu materiałów sypkich i półsypkich, w tym popiołów lotnych, żużla, piasku i ziarna. Z kolei Enel X jest dostawcą rozwiązań z zakresu energetyki rozproszonej i technologii cyfrowych. W Polsce włoska firma oferuje rozwiązania z zakresu redukcji poboru energii (DSR).

Firmy budują we włoskim Salerno 125-tonową instalację, której pojemność cieplna ma wynieść 13 MWh. Obiekt współpracować będzie z instalacją fotowoltaiczną o mocy 5 MW. Zostanie wdrożony dla firmy spożywczej IGI z siedzibą w gminie Buccino, w prowincji Salerno.

REKLAMA

Technologia MGTES

„Bateria” wykorzystująca piasek budowana jest z wykorzystaniem opracowanej przez Magaldi technologii Magaldi Green Thermal Energy Storage (MGTES). To opatentowany wysokotemperaturowy system do magazynowania energii cieplnej oparty na złożu fluidalnym, tj. cząsteczkach piasku krzemionkowego, które zachowują swoją stabilność do temperatury nawet 1000 st. C. Magazyn można ładować za pośrednictwem odnawialnego źródła energii – np. instalacji fotowoltaicznej.

Inwestorzy zapewniają, że energię zgromadzoną w postaci ciepła będzie można przechowywać przez okres nawet kilku tygodni bez większych strat energii.

Działanie systemu MGTES obejmuje trzy etapy. W pierwszym – etapie ładowania – złoże fluidalne (cząsteczki piasku krzemionkowego) są ogrzewane za pośrednictwem dostarczonej energii elektrycznej. Następnie proces ogrzewania ustaje i rozpoczyna się etap drugi, czyli magazynowanie. Złoże zostaje ubite na dnie zbiornika, gromadząc pochłoniętą energię nawet przez kilka tygodni (straty ciepła są zminimalizowane m.in. dzięki przemyślanej budowie zbiornika). W ostatnim, trzecim etapie zbiornik z osadzoną warstwą złoża odwraca się, aktywując złoże fluidalne, które oddaje zgromadzoną energię do czynnika transportującego, którym jest najczęściej przegrzana para (do 600 st. C), ewentualnie gorące powietrze.

REKLAMA

System budowany dla firmy IGI ma zostać uruchomiony w drugiej połowie 2024 roku. Pokryje około 20 proc. jej zapotrzebowania na energię w skali roku.

Finlandia też magazynuje energię w piasku

Podobny projekt do tego, nad którym pracują Enel X i Magaldi, stworzył fiński start-up Polar Night Energy. Wybudował on komercyjny magazyn ciepła na bazie piasku dla fińskiego zakładu energetycznego Vatajankoski. Magazyn dostarcza ciepło do sieci ciepłowniczej Vatajankoski w Kankaanpaa w Finlandii.

Wewnątrz magazynu znajduje się piasek, który może być podgrzewany nawet do temperatury 1000 st. C. W środku zbiornika rozprowadzony jest system wymiany ciepła umożliwiający jego transport z i do zbiornika. Dzięki zastosowaniu izolacji opracowanej przez firmę Polar Night Energy energia może być magazynowana w okresie nawet do kilku miesięcy przy minimalnych stratach ciepła. Magazyn posiada moc grzewczą 100 kW i pojemność 8 MWh. Jest  osadzony w stalowym kontenerze o wymiarach 4 x 7 m.

Oprócz systemu wybudowanego w Kankaanpaa, Polar Night Energy prowadzi też projekt pilotażowy w tym samym regionie. Pojemność pilotażowej instalacji wynosi 3 MWh i jest ona podłączona do lokalnej sieci ciepłowniczej, dostarczając ciepło do kilku budynków. Magazynowana energia pochodzi częściowo z instalacji fotowoltaicznej, a częściowo z sieci dystrybucyjnej.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jest też Polskie rozwiązanie terraen.pl

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA