REKLAMA
 
REKLAMA

RWE startuje z budową wielkoskalowego systemu BESS

RWE startuje z budową wielkoskalowego systemu BESS
fot. RWE

Ta inwestycja pochłonie 140 mln euro. Akumulatorowe magazyny BESS przy elektrowniach RWE pełnić będą funkcję bilansującą. 

Niemiecki koncern RWE buduje jeden z największych systemów magazynowania energii BESS (Battery Energy Storage Systems) w Niemczech. Jego planowana moc to 220 MW, a pojemność – 235 MWh. Projekt realizowany jest w dwóch lokalizacjach: w Neurath i Hamm, przy elektrowniach RWE.

Teraz koncern poinformował o rozpoczęciu budowy. W obiekcie planuje zainstalować łącznie 690 bloków akumulatorów litowo-jonowych, co wiąże się z inwestycją o wartości około 140 mln euro.

REKLAMA

Wraz ze wzrostem udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym rośnie zapotrzebowanie na elastyczne systemy magazynowania energii. Wyrównują wahania w sieci elektroenergetycznej w ciągu kilku sekund, co oznacza, że ​​są kluczem do niezawodnych dostaw energii elektrycznej. Pod względem wielkości i technologii nowy magazyn akumulatorów na dużą skalę w Neurath i Hamm wyznacza standardy w całej Europie – powiedział Roger Miesen, dyrektor generalny RWE Generation.

Bilansowanie sieci

Według planów od drugiej połowy 2024 roku BESS będzie pełnił funkcję bilansującą i stabilizującą sieć elektroenergetyczną. Oznacza to pobieranie nadmiaru mocy z sieci i oddawanie jej z powrotem do systemu w razie potrzeby, w celu utrzymania wymaganej częstotliwości sieci.

Budowa dużego magazynu akumulatorów w elektrowni Westfalen po raz kolejny podkreśla tradycję i znaczenie Hamm jako lokalizacji energetycznej. Wielkogabarytowy magazyn akumulatorów zapewnia dostawy energii i stanowi ważny fundament sukcesu transformacji energetycznej – skomentował Marc Herter, burmistrz Hamm.

Magazyn zostanie wykorzystany również do działalności na rynku hurtowym. Energia elektryczna będzie pobierana do systemu magazynowania, gdy ceny energii elektrycznej będą niskie, i oddawana, kiedy ceny będą wysokie.

Neurath i Hamm

Inwestycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach. W Neurath zainstalowane zostaną baterie o łącznej mocy 80 MW i pojemności 84 MWh. Zajmą powierzchnię około 7500 m2. Ta część inwestycji będzie kosztować około 50 mln euro.

REKLAMA

Z kolei w Hamm na powierzchni 14 000 m2 znajdą się baterie o łącznej mocy 140 MW i pojemności 151 MWh. W tej lokalizacji RWE zainwestuje około 90 mln euro.

Planowany system BESS będzie mógł pracować łącznie z maksymalną mocą 220 MW przez ponad godzinę. To wystarczy, aby naładować równowartość około 4000 pojazdów elektrycznych.

Obiekt ma być wirtualnie połączony z elektrowniami RWE w Niemczech. Magazyny będą mogły funkcjonować samodzielnie lub współpracować z elektrowniami w celu zapewnienia bilansowania.

Globalne inwestycje magazynowe RWE

Niemiecki koncern projektuje, buduje i obsługuje akumulatorowe systemy magazynowania energii w Europie, Australii i Stanach Zjednoczonych. Łączna moc zainstalowana w akumulatorach, które do tej pory uruchomił RWE, wynosi około 300 MW (380 MWh). Jednocześnie koncern jest w trakcie realizacji projektów magazynowania energii o mocy ponad 900 MW (2300 MWh). Globalnie RWE zamierza do 2030 roku wdrożyć systemy bateryjne o mocy 3000 MW.

Na początku tego roku RWE uruchomiło magazyn o parametrach 117 MW/128 MWh. Instalacja wykorzystywana jest na potrzeby elektrowni RWE w Lingen i Werne. Także w Garzweiler, gdzie spółka buduje instalację agrofotowoltaiczną na zrekultywowanym terenie kopalni, obok elektrowni PV powstać mają dwa magazyny BESS o łącznej mocy 4,1 MW.

RWE inwestuje w magazyny energii także w Australii, gdzie uruchomi system BESS obok należącej do niemieckiego koncernu farmy solarnej Limondale o mocy 249 MW(AC)/349 MW(DC). Planowane parametry magazynu to 50 MW/400 MWh.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA