RWE w rok zbudowało potężny magazyn energii

RWE w rok zbudowało potężny magazyn energii
fot. RWE

Niemiecki koncern ukończył budowę bateryjnego systemu magazynowania energii o parametrach 117 MW/128 MWh. Ogromna instalacja wykorzystywana będzie na potrzeby elektrowni RWE w Lingen i Werne. Docelowo ma się również przyczynić do stabilizowania sieci. 

Jak informuje RWE, instalacja pierwszej w Niemczech megabaterii została zakończona. W ciągu zaledwie 14 miesięcy koncern zbudował system magazynowania energii o łącznej mocy 117 MW i pojemności 128 MWh. Składa się on w sumie z 420 modułów baterii litowo-jonowych, które zostały zamontowane na terenie elektrowni RWE w Lingen (Dolna Saksonia) i Werne (Nadrenia Północna-Westfalia).

Wraz z rosnącą ekspansją energii odnawialnej Niemcy potrzebują innowacyjnych rozwiązań magazynowych na skalę przemysłową, które mogą być zastosowane, gdy wiatr i słońce nie dostarczają energii. Pod względem wielkości i technologii ustanawiamy w tym kraju wzorce dzięki naszym megabateriom – powiedział Roger Miesen, CEO RWE Generation.

REKLAMA

Firma zainwestowała w projekt około 50 mln euro.

Stabilizacja sieci

Nowy system magazynowania energii RWE ma się wyróżniać tym, że jest wirtualnie połączony z elektrowniami wodnymi spółki pracującymi na rzece Mozeli.

Ukończone magazyny i nasze elektrownie wodne na Mozeli będą w przyszłości współpracować, aby pomóc ustabilizować sieć elektryczną – poinformował Miesen.

Bateryjny system magazynowania energii już wprowadził pierwszą energię elektryczną do sieci i przeszedł testy oprogramowania, które RWE opracowało w celu inteligentnego połączenia systemu z elektrowniami nad Mozelą.

REKLAMA

Podczas realizacji tego projektu koncern wykorzystał własne doświadczenie w obszarze systemów magazynowania energii. Spółka sama zajęła się planowaniem projektu, tworzeniem modeli, integracją systemu i uruchomieniem. Dzięki umiejscowieniu megabaterii w elektrowniach RWE mogą one korzystać z istniejącej infrastruktury sieciowej.

Projekty magazynowe RWE

RWE rozwija, buduje i użytkuje systemy magazynowania energii w Europie, Australii i Stanach Zjednoczonych. Obecnie ma w eksploatacji magazyny bateryjne o mocy zainstalowanej około 270 MW (280 MWh) i kończy globalnie projekty magazynowe o mocy ponad 700 MW (1700 MWh).

Pod koniec 2022 roku niemiecka grupa poinformowała o planach budowy nowego systemu magazynów bateryjnych o mocy 220 MW (235 MWh) w Neurath i Hamm.

RWE wyznaczyło sobie cel zbudowania na świecie do 2030 roku systemów magazynowania energii w bateriach o łącznej mocy 3 GW.

Firma oddała w minionym roku do użytku elektrownię słoneczną ze zintegrowanym magazynem energii na terenie swojej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Inden. Dwie podobne instalacje są w trakcie budowy w kopalni Garzweiler.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.