REKLAMA
 
REKLAMA

Takiej pojemności nie miał jeszcze żaden europejski magazyn energii

Takiej pojemności nie miał jeszcze żaden europejski magazyn energii
fot. Eneco

W jednym z belgijskich regionów budowany jest system magazynowania energii o parametrach 50 MW/200 MWh. Ma być gotowy w przyszłym roku. Pod względem pojemności będzie to największy bateryjny magazyn energii w Europie.

Holenderskie przedsiębiorstwo energetyczne Eneco buduje w Ville-sur-Haine buduje w Walonii bateryjny magazyn energii (BESS) o mocy 50 MW i pojemności 200 MWh. Wykorzysta w nim 53 Megapaki Tesli.

Jak podaje inwestor, magazyn ma służyć m.in. stabilizowaniu sieci elektroenergetycznej w związku z rosnącą ilością energii ze źródeł odnawialnych – wiatrowych i słonecznych. Magazyn będzie w stanie pracować przez cztery godziny, zasilając sieć belgijskiego operatora Elia.

REKLAMA

Magazynowanie energii ma ogromne znaczenie dla absorpcji wahań czystej energii. Dla nas ten projekt jest ważnym krokiem w kierunku systemu energetycznego neutralnego pod względem emisji CO2 w 2035 roku – mówi Tine Deheegher, menedżer ds. rozwiązań w zakresie energii odnawialnej w Eneco.

Zielone inwestycje Eneco

Eneco to jeden z największych inwestorów na rynku energii odnawialnej w krajach Beneluksu. Firma zainstalowała dotychczas 128 lądowych turbin wiatrowych i prawie 400 tys. paneli słonecznych. Ma także udziały w dwóch największych morskich farmach wiatrowych w Belgii. Teraz wchodzi w sektor magazynowania energii.

Instalacja BESS w Ville-sur-Haine ma być największym akumulatorowym magazynem energii w Belgii. Eneco informuje, że firma uzyskała już pozwolenie na budowę, zamówiła baterie i prowadzi prace przygotowujące do uruchomienia budowy. Ma ona nastąpić do końca 2024 roku.

REKLAMA

Jak wskazuje Eneco, obecnie inwestycje w projekty akumulatorowe w Holandii pozostają w tyle za inwestycjami państw sąsiadujących. Tymczasem według raportu holenderskiego operatora sieci przesyłowej TenneT ​​w 2030 roku Holandia będzie potrzebowała co najmniej 10 GW mocy w magazynach energii, podczas gdy obecnie ma zaledwie 0,3 GW.

Wzywamy rząd holenderski do wyciągnięcia wniosków z polityki w Belgii i Niemczech, aby Holandia mogła faktycznie osiągnąć neutralne dla klimatu dostawy energii elektrycznej do 2035 roku” – napisała firma w komunikacie.

Największy magazyn w Europie

Magazyn energii, który uruchomi Eneco, będzie największy w Europie pod względem pojemności. Obecnie największy jest magazyn uruchomiony w Wielkiej Brytanii. Ostatnio jego właściciel poinformował o przychodach wygenerowanych w pierwszych miesiącach tego roku. Więcej na ten temat w artykule: Tyle zarobił największy magazyn energii w Europie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA