Tyle zarobił największy magazyn energii w Europie

Tyle zarobił największy magazyn energii w Europie
Harmony Energy

Wielka Brytania to obecnie największy europejski rynek bateryjnych magazynów energii. Specyfika brytyjskiego rynku energetycznego przyciąga coraz większe inwestycje w bateryjne magazyny i – jak pokazują wyniki jednej z nich – tego rodzaju inwestycje mogą generować spore przychody.

Jeden z największych brytyjskich deweloperów bateryjnych magazynów energii – Harmony Energy – poinformował o przychodach, które w pierwszych miesiącach tego roku wypracowała jego najnowsza inwestycja. Jej koszt wyniósł 75 mln funtów, czyli około 390 mln zł.

Chodzi o ogromny bateryjny magazyn energii o nazwie Pillswood Battery Energy Storage System, który znajduje się w Pillswood w pobliżu Hull na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Dwugodzinny magazyn energii bazuje na jednostkach bateryjnych, które dostarczyła Tesla (wykorzystano moduły o mocy 1,5 MW i pojemności 3 MWh). Całkowita moc magazynu w Pillswood wynosi 98 MW, a jego pojemność sięga 196 MWh.

REKLAMA

Magazyn w Pillswood został uruchomiony w listopadzie zeszłego roku – jeszcze przed planowanym terminem oddania do użytku – i stał się wówczas największą bateryjną jednostką w Europie pod względem pojemności.

Stabilizacja systemu

Zadaniem magazynu jest świadczenie usług pomagających w stabilizowaniu brytyjskiego systemu elektroenergetycznego. Co ciekawe, instalacja została podłączona do sieci w tym samym miejscu, w którym za kilka lat będzie trafiać do systemu elektroenergetycznego Wielkiej Brytanii energia wytwarzana przez największą morską farmę wiatrową na świecie – Dogger Bank o docelowej mocy 3,6 GW. Pierwszy etap tej inwestycji, o mocy 1,2 GW, ma zostać oddany do użytku już latem przyszłego roku.

Harmony Energy podkreśla, że jego magazyn przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania energii z Dogger Bank, ponieważ pozwoli ograniczyć okresy, w których generacja z wielkiej farmy wiatrowej musiałaby być zredukowana z powodu nadwyżki mocy w systemie elektroenergetycznym.

Dwugodzinne magazyny bardziej dochodowe

Harmony Energy zapewnia, że Pillswood Battery Energy Storage w ostatnich miesiącach był jedną z najbardziej dochodowych inwestycji na brytyjskim rynku magazynów energii.

REKLAMA

Od momentu uruchomienia pod koniec 2022 roku do końca pierwszego kwartału 2023 roku magazyn miał wygenerować przychody rzędu 2,3 mln funtów (około 12 mln zł).

Harmony Energy odnotował wypracowanie takiego przychodu mimo kilkuprocentowego spadku parametru określanego jako Net Asset Value (NAV) – wraz z ustabilizowaniem się cen energii od początku tego roku, co wynikało m.in. ze spadku cen gazu, nadal w dużej mierze zasilającego brytyjską energetykę.

Deweloper nie podał pozostałych wyników finansowych, które osiągnęła jego flagowa bateryjna inwestycja. Zapewnił jednak w ostatnim raporcie finansowym, że dwugodzinne magazyny energii osiągają lepsze wyniki finansowe niż magazyny, które mogą pracować z pełną mocą w okresie godziny (energię z największego jednogodzinnego magazynu energii na Wyspach kupuje spółka obrotu należąca do koncernu Shell).

Chociaż aktualizacja NAV została ograniczona przez stabilizację cen energii, nadal z powodzeniem realizujemy rozbudowę portfela aktywów na podstawie pełnego finansowania, zgodnie z oczekiwanym harmonogramem i w docelowym zakresie zwrotów zgodnie z IPO. W nadchodzących miesiącach spodziewamy się silnego wzrostu przychodów w miarę pojawiania się kolejnych projektów – komentuje Norman Crighton z Harmony Energy.

Obecnie brytyjski deweloper jest w trakcie realizacji kolejnych dwugodzinnych magazynów energii o łącznej mocy około 400 MW. W tym dwa projekty mają charakteryzować się zbliżoną mocą i pojemnością jak magazyn znajdujący się w Pillswood.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.