Strabag inwestuje w innowacyjne magazyny energii

Strabag inwestuje w innowacyjne magazyny energii
Strabag

To będzie pierwsza tego typu inwestycja europejskiego giganta budowlanego. Pieniądze od Strabag trafią do producenta, którego technologia wytwarzania baterii może w najbliższych latach okazać się przełomowa.

Powszechnie stosowane baterie litowo-jonowo nie są doskonałym rozwiązaniem do projektów wielkoskalowego magazynowania energii elektrycznej, które wymagają przechowywania energii przez dłuższy czas. Jak się okazuje, ma to spore znaczenie, ponieważ zdolność do długiego magazynowania energii elektrycznej ma większy sens ekonomiczny niż dokładanie kolejnych MWh pojemności, aby system pracował efektywnie i lepiej wspierał bezpieczeństwo systemu energetycznego.

CMBlu Energy AG to firma założona w 2014 r. w Niemczech. Od początku swojej działalności opracowuje ona baterie Organic SolidFlow łączące technologię baterii przepływowych i baterii opartych na elektrolicie stałym. Teraz w rozwój tej firmy i przyspieszenie realizacji projektów na arenie międzynarodowej zainwestował europejski gigant z branży budownictwa – Strabag. Podpisał on z CMBlu Energy AG umowę partnerską, w ramach której zasili niemiecką firmę kwotą 100 mln euro.

REKLAMA

Organic SolidFlow – przełomowa technologia?

Jak twierdzi producent, bateria Organic SolidFlow jest pierwszą tego typu technologią, która została wprowadzona na rynek. Trzeba podkreślić, że bazuje ona na materiałach organicznych, które podlegają łatwemu recyklingowi, a także są szeroko dostępne (w odróżnieniu do ograniczonej dostępności surowców potrzebnych do produkcji baterii li-ion).

Magazyn wykorzystujący baterie Organic SolidFlow składa się z dwóch zbiorników zewnętrznych, w których przechowywany jest stały materiał i ciekły elektrolit. Podczas procesów ładowania i rozładowywania elektrolity ze zbiorników są pompowane przez stosy elektrod w stałym przepływie.

Zamiast powszechnie stosowanego metalu do budowy swoich baterii CMBlu Energy wykorzystał węgiel, co – jak twierdzi – było rozwiązaniem zaczerpniętym z obserwacji anatomii człowieka oraz środowiska naturalnego i mechanizmów w nim zachodzących.

REKLAMA

CMBlu Energy podkreśla, że opracowany magazyn jest bezpiecznym i niedrogim rozwiązaniem pozwalającym na budowanie systemów dla projektów w skali giga z wydajnością bliską 90 proc. Zdaniem niemieckiej firmy Organic SolidFlow może zainteresować duże przedsiębiorstwa przemysłowe, komunalne przedsiębiorstwa energetyczne i operatorów sieci, którzy chcą zyskać większą elastyczność energetyczną przy jednoczesnym wykorzystaniu zależnych pogodowo odnawialnych źródeł energii.

Dwa projekty w toku

Z rozwiązania CMBlu Energy postanowiły już skorzystać dwie firmy. Pierwsza to amerykańska spółka dostarczająca energię elektryczną i gaz ziemny do kilku milionów klientów w stanie Wisconsin. W ramach współpracy z Amerykanami ma zostać wybudowany pilotażowy system magazynowania energii o stosunkowo niewielkiej skali (jak na potencjał technologiczny rozwiązania). Jego pojemność ma wynosić zaledwie 1–2 MWh. Magazyn powstanie na terenie elektrowni Valley w Milwaukee w Wisconsin.

Drugi magazyn energii bazujący na bateriach Organic SolidFlow został zamówiony przez przedsiębiorstwo energetyczne Salt River Project. W tym przypadku system ma osiągnąć pojemność 50 MWh.

Obecnie CMBlu Energy zatrudnia ponad 190 pracowników, z czego aż 100 pracuje w dziale badawczo-rozwojowym. Finansowanie od Strabag firma chce przeznaczyć na dalsze doskonalenie technologii oraz szybką komercjalizację rozwiązania, które europejski gigant będzie mógł w przyszłości oferować swoim kontrahentom.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.