Francuzi wchodzą na polski rynek magazynów energii

Francuzi wchodzą na polski rynek magazynów energii
EDF Renewables

Francuska grupa EDF Renewables zbuduje swój pierwszy magazyn energii w naszym kraju. Projekt ma zabezpieczone przychody dzięki udziałowi w rynku mocy.

EDF Renewables przejął projekt bateryjnego magazynu energii o mocy 50 MW. Francuski inwestor podaje, że jego budowa ruszy w połowie 2024 r., a oddanie do użytku powinno nastąpić w 2026 r.

Ostatnio przejęty przez EDF Renewables projekt odniósł sukces w aukcji mocowej, którą przeprowadziły Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Dzięki temu dla projektu zabezpieczono przychody z rynku mocy na 17 lat.

REKLAMA

EDF Renewables nie podał pojemości magazynu. Jednak istotna jest tutaj informacja o udziale w rynku mocy, który wymaga, aby magazyn pracował z określoną mocą przynajmniej przez 4 godziny. W przypadku kontraktu dla magazynu o mocy 50 MW jego pojemność powinna wynosić co najmniej 200 MWh.

REKLAMA

W obszarze magazynów energii EDF Renewables chce zbudować globalny portfel aktywów o mocy 10 GW do 2035 r. Francuzi są szczególnie aktywni w zakresie inwestycji w magazyny energii na rynku brytyjskim. Rozwijają tam bateryjne projekty o łącznej mocy 2 GW.

W Polsce francuska grupa energetyczna jest aktywna od 12 lat. W naszym kraju posiada 5 lądowych farm wiatrowych w województwach lubuskim i pomorskim. W fazie rozwoju są kolejne projekty związane z energią wiatrową, słoneczną i magazynowaniem energii o łącznej mocy około 1 GW.

Spółka nie podała, od kogo kupiła projekt magazynu energii o mocy 50 MW ani jaka jest jego lokalizacja. W przypadku uzyskania odpowiedzi na te pytania od serwisu prasowego EDF Renewables zaktualizujemy artykuł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.