REKLAMA
 
REKLAMA

Energia z wiatru i fotowoltaiki zasili akumulatory ciepła

Energia z wiatru i fotowoltaiki zasili akumulatory ciepła
Fot. EDP

Lider w dziedzinie energii odnawialnej wraz z dostawcą zeroemisyjnego ciepła pracują nad pionierskim rozwiązaniem. Energia odnawialna pochodząca z rozproszonych farm fotowoltaicznych i wiatrowych ma zasilić akumulatory ciepła.

Współpraca EDP i Rondo Energy zakłada wdrożenie rozwiązania, które umożliwi wykorzystanie energii odnawialnej z wiatru i słońca do wytwarzania ciepła. Pozwoli to zapewnić energochłonnym branżom dostawy czystego ciepła w przystępnych cenach na szeroką skalę.

Energia odnawialna pochodząca z rozproszonych projektów fotowoltaicznych i wiatrowych EDP w ramach długoterminowych kontraktów w formule PPA (Power Purchase Agreements) zasili akumulatory ciepła marki Rondo Energy.

REKLAMA

W realizowanym wspólnie z Rondo Energy projekcie EDP będzie odpowiadać za rozwój wielkoskalowych, rozproszonych farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Będą one produkować energię elektryczną zasilającą akumulator ciepła, który jest zeroemisyjnym, tanim i bezpiecznym rozwiązaniem do dekarbonizacji branż wykorzystujących ciepło na dużą skalę, m.in. przemysłu spożywczego i  chemicznego. Akumulatory ciepła przechwycą nadwyżki energii elektryczną i przekształcą ją w ciepło o wysokiej temperaturze. Urządzenia zaprojektowano z myślą o płynnej integracji z istniejącym sprzętem i procesami przemysłowymi.

 

Akumulator ciepła Rondo
Fot. EDP

W ramach tego projektu EDP zamierza rozwinąć projekty wiatrowe i słoneczne o łącznej mocy do 400 MW. Wytworzona przez nie energia w ilości nawet 2 GWh zasili akumulatory ciepła Rondo. Oczekuje się, że projekt będzie gotowy w 2025 r.

Dekarbonizacja branż energochłonnych

Zeroemisyjne ciepło przemysłowe i zielona energia elektryczna umożliwią opłacalną dekarbonizację branż energochłonnych, które wykorzystują duże ilości ciepła w procesach produkcyjnych. Ta technologia pomoże zastąpić paliwa kopalne w sektorach uznawanych za najtrudniejsze do dekarbonizacji. Jednocześnie akumulatory ciepła pomagają ustabilizować sieć, wchłaniając energię ze źródeł odnawialnych, kiedy w sieci jest jej nadmiar.

EDP powołuje się na ostatnie badanie SystemIQ dotyczące ciepła przemysłowego, które wykazało, że wdrożenie akumulatorów ciepła może zmniejszyć spalanie gazu kopalnego nawet o 40 proc. W konsekwencji pozwoli zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych na świecie o 20 proc.

REKLAMA

16 GW zakontraktowanej mocy

EDP działa na 28 rynkach OZE na całym świecie. W Polsce portugalska grupa działalność rozpoczęła w 2007 r. poprzez spółkę EDP Renewables (EDPR), która skupia się na inwestycjach w duże farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. EDPR należy do największych producentów energii wiatrowej w naszym kraju.

Grupa EDP na całym świecie posiada łącznie około 16 GW mocy w farmach fotowoltaicznych i wiatrowych. Firma jest globalnym dostawcą rozwiązań energetycznych i odnawialnych zarówno dla sektora MŚP, jak i dużych klientów przemysłowych. Ponad 85 proc. energii wyprodukowanej przez EDP pochodzi ze źródeł odnawialnych. Firmy planuje być w 100 proc. zeroemisyjna do 2030 r.

W 2020 r. grupa EDP rozszerzyła swoje portfolio na polskim rynku, powołując spółkę EDP Energia Polska, odpowiedzialną za usługi w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych dla biznesu.

Rośnie popularność umów PPA

Fotowoltaika EDP ma zasilić także elektrolizery Lhyfe, francuskiego producenta i dostawcy zielonego wodoru dla przemysłu i sektora motoryzacyjnego. EDP podpisał z Lhyfe 15-letnią umowę zakupu odnawialnej energii elektrycznej w formule PPA. EDP dostarczy francuskiej firmie energię odnawialną dla zakładów produkcji zielonego wodoru, które Lhyfe buduje w Badenii-Wirtembergii i Dolnej Saksonii w Niemczech. Więcej o tym projekcie w artykule: Fotowoltaika od EDPR zasili elektrolizery.

W 2023 r. na polskim rynku przybyło sporo umów PPA. W ramach 10 największych ubiegłorocznych umów PPA zakontraktowano energię z farm wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy prawie 800 MW. Jak podaje Ozeos, platforma do kupna i sprzedaży energii elektrycznej w formule kontraktu cPPA, do największych umów tego typu na rynku polskim w 2023 r. należą te zawarte przez litewski Iginitis Renewables, norweski Statkraft oraz Golden Peaks Capital. Więcej o tym napisaliśmy w artykule: Największe umowy na polskim rynku PPA w 2023.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA