Fotowoltaika od EDPR zasili elektrolizery

Fotowoltaika od EDPR zasili elektrolizery
Fot. EDPR

EDP Renewables podpisał z Lhyfe, francuskim producentem i dostawcą zielonego wodoru dla przemysłu i sektora motoryzacyjnego, długoterminową umowę na dostawę energii odnawialnej.

EDP Renewables i Lhyfe podpisały 15-letnią umowę zakupu odnawialnej energii elektrycznej w formule PPA. Dla Lhyfe jest to największy taki kontrakt w historii. Na mocy tej umowy EDPR dostarczy francuskiej firmie energię odnawialną dla zakładów produkcji zielonego wodoru powstających w Niemczech.

Lhyfe buduje w Badenii-Wirtembergii i Dolnej Saksonii dwa elektrolizery o łącznej zdolności produkcyjnej sięgającej 8 ton zielonego wodoru dziennie. Wodór ten będzie dostarczany lokalnie do zastosowań w sektorze motoryzacyjnym i przemyśle.

REKLAMA

58 GWh czystej energii

EDP ​​Renewables dostarczy energię odnawialną – w ramach umowy zawartej z Lhyfe – z jednego z projektów fotowoltaicznych firmy Kronos Solar, którą EDPR przejęło w 2022 r. Inwestycja zakłada budowę farmy PV o mocy 55 MWp (39 MWac).

Powstająca w Meuselwitz, w północno-wschodnich Niemczech, elektrownia fotowoltaiczna Kronos Solar będzie produkować rocznie 58 GWh czystej energii. Taka ilość energii jest równoważna z zapotrzebowaniem 18 tys. lokalnych gospodarstw domowych. Rozpoczęcie działalności parku fotowoltaicznego planowane jest na 2025 r.

REKLAMA

Umowa zakupu energii podpisana z Lhyfe jest pierwszą umową zawartą przez EDP Renewables w Niemczech, a także pierwszą tego rodzaju umową podpisaną z firmą zajmującą się produkcją wodoru.

Ogłoszony właśnie kontrakt jest następstwem partnerstwa podpisanego między Lhyfe i EDP Renewables w 2022 r. Uzgodniono wówczas, że EDPR będzie dostarczać zieloną energię elektryczną do projektów wytwarzania wodoru Lhyfe, a obie firmy wspólnie podejmą się rozwoju inwestycji mających na celu dekarbonizację sektorów, w których nie jest możliwa elektryfikacja.

ERPR w Niemczech

Firma EDP Renewables rozpoczęła działalność w Niemczech w 2022 r. poprzez przejęcie dewelopera Kronos Solar. Obecnie ma w przygotowaniu ponad 8 GWp projektów fotowoltaicznych na różnych etapach rozwoju. Działalność EDPR w Niemczech koncentruje się na rozwoju farm fotowoltaicznych, jednak do końca dekady firma chce rozwijać w tym kraju także projekty wiatrowe.

Lhyfe to francuski dostawca rozwiązań do produkcji zielonego wodoru. W 2021 r. zainaugurował pierwszy na świecie zakład produkcji zielonego wodoru na skalę przemysłową, który został połączony z farmą wiatrową. Rok później uruchomił pierwszą na świecie platformę testową do produkcji zielonego wodoru na morzu, a obecnie prowadzi budowę elektrolizerów w pięciu lokalizacjach.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.