REKLAMA
 
REKLAMA

Ogromny magazyn energii na terenie byłej elektrowni jądrowej

Ogromny magazyn energii na terenie byłej elektrowni jądrowej
fot. Kyon Energy

Niemiecki miejski dostawca usług energetycznych zbuduje akumulatorowy magazyn energii w Nadrenii Północnej-Westfalii. Parametry instalacji pokazują, że może to być jeden z największych magazynów energii w Europie. 

Niemieckie przedsiębiorstwo Westfalen Weser uzyskało od burmistrza miasta Beverungen zgodę na wykorzystanie działki po byłej elektrowni jądrowej do postawienia ogromnego magazynu energii. W projekcie magazynu energii Würgassen uwzględniono istniejącą na miejscu stację transformatorową i powiązane z nią linie elektroenergetyczne.

Parametry magazynu energii

Według informacji Westfalen Weser akumulatorowy magazyn energii (BESS) ma osiągnąć moc 120 MW i pojemność 280 MWh.

REKLAMA

Koszt inwestycji wyliczono na około 92 mln euro. Według planów magazyn w Beverungen powstanie do drugiej połowy 2026 r.

Inwestujemy w magazynowanie energii, aby zapewnić bezpieczne i wydajne dostawy energii w miarę ciągłego wzrostu wytwarzania energii odnawialnej – mówi Jürgen Noch, dyrektor zarządzający Westfalen Weser. – Zarządzanie obciążeniem stanowi pomost pomiędzy coraz bardziej niestabilną produkcją i konsumpcją. Podczas gdy konwencjonalne elektrownie mogą produkować w sposób ciągły, energia elektryczna wytwarzana przez turbiny wiatrowe i systemy fotowoltaiczne zależy od pory dnia i pogody. W przyszłości zużycie energii będzie również ulegać większym wahaniom – na przykład z powodu ładowania samochodów elektrycznych. W związku z tym wzrasta potrzeba szybkiej stabilizacji częstotliwości sieci.

Jednocześnie przedstawiciel Westfalen Weser zapowiada, że w przyszłości magazyny energii mogą znaleźć szereg innych zastosowań w ramach lokalnej transformacji energetycznej.

– Obejmuje to bezpośrednie podłączenie lokalnych producentów energii odnawialnej, takich jak elektrownie wiatrowe i systemy fotowoltaiczne, a także zużycie zmagazynowanej energii na miejscu. Na przykład więksi odbiorcy mogą być zaopatrywani w sposób neutralny pod względem emisji CO2 z niezależnej lokalnej sieci lub można produkować ekologiczny wodór – wyjaśnia Jürgen Noch.

Magazynowanie energii na terenach pokopalnianych

Według analizy Fraunhofer ISE baza zainstalowanych akumulatorów w Niemczech w ubiegłym roku prawie się podwoiła – do 7,6 GW/11,2 GWh na koniec 2023 r. (rok wcześniej, na koniec 2022 r., było to 4,4 GW/6,5 GWh). Zapotrzebowanie na magazynowanie energii u zachodnich sąsiadów Polski ma wzrosnąć do ponad 130 GWh do roku 2030.

REKLAMA

W ostatnich latach coraz więcej było informacji o lokowaniu magazynów energii na terenach pokopalnianych. Grupa energetyczna RWE 2,5 roku temu informowała, że wykorzysta teren kopalni odkrywkowej Garzweiler w w Nadrenii Północnej-Westfalii do budowy farm fotowoltaicznych współpracujących z bateryjnymi magazynami energii. Instalacja uruchomiona została z początkiem września 2023 r. Ma szczytową moc 19,4 MWp w fotowoltaice i 6,5 MW w dwugodzinnym magazynie energii.

W ubiegłym roku firma ogłosiła podobną inwestycję – w tym samym landzie. Na terenie kopalni odkrywkowej Hambach zamierza zbudować farmę fotowoltaiczną (8,4 MW) połączoną z magazynem energii (8 MWh).

To już czwarty duży projekt solarny, który uruchamiamy w reńskim okręgu górniczym w bardzo krótkim czasie, ponownie w połączeniu z systemem magazynowania energii – komentowała wówczas Katja Wünschel, CEO RWE Renewables Europe & Australia.

Potężny magazyn energii w planach

O ile wykorzystywanie terenów po kopalniach na instalacje OZE jest coraz bardziej popularne, o tyle rzadko na takie cele adaptuje się byłe elektrownie jądrowe – jak w Würgassen. Wcześniej niemiecki rząd zamierzał zorganizować w tym miejscu centralne składowanie odpadów radioaktywnych (nisko- i średnioaktywnych), jednak projekt ten porzucił. Ostatecznie Westfalen Weser zbuduje tam magazyn energii.

Burmistrz Beverungen Hubertus Grimm zaznaczył, że Würgassen będzie jednym z największych BESS w Niemczech. Jednocześnie byłby to jeden z największych bateryjnych magazynów w Europie. Obecny lider to magazyn energii o mocy 99 MW i pojemności 198 MWh w Buckinghamshire w Wielkiej Brytanii. Obiekt nazywa się Bumpers Battery Energy Storage System i został uruchomiony jesienią 2023 r. Za jego instalację odpowiadała jedna z firm z grupy Harmony Energy.

W Niemczech także tereny po innej elektrowni jądrowej mają zostać zagospodarowane do budowy magazynu energii – i to dużo większego niż dotychczasowi liderzy. W grudniu 203 r. inwestycję taką zapowiedział operator elektrowni jądrowej Brokdorf – PreussenElektra (spółka zależna niemieckiego przedsiębiorstwa E.ON). Jak informował nadawcę RDN, system ma powstać w dwóch etapach. Pierwszy – o mocy 100 MW – mógłby być gotowy w 2026 r. Drugi z kolei miałby się zakończyć do 2036 r., a moc tego magazynu osiągnąć ma aż 700 MW. Całkowita planowana moc magazynu energii Brokdorf to zatem aż 800 MW, a pojemność magazynowania – 1600 MWh.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jest się czym chwalić. Niemcy to stan umysłu jednak.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA