Na terenie kopalni powstaną farmy PV z magazynami energii

Na terenie kopalni powstaną farmy PV z magazynami energii
RWE

Grupa energetyczna RWE wykorzysta teren kopalni odkrywkowej w północno-zachodnich Niemczech do budowy farm fotowoltaicznych, które będą współpracować z bateryjnymi magazynami energii.

RWE to jeden z europejskich liderów w inwestycjach w odnawialne źródła energii. Niemiecka grupa stawia jednak dopiero pierwsze kroki na europejskim rynku magazynów energii. Pierwszą tego rodzaju instalację uruchomiła kilka miesięcy temu w Irlandii (jednostka o pojemności 8,5 MWh), a teraz szykuje się do realizacji swojego pierwszego projektu w Europie, który będzie polegać na budowie elektrowni fotowoltaicznych współpracujących z magazynami energii.

Dwa projekty solar+storage zostaną zrealizowane na terenach zajmowanych wcześniej przez kopalnię węgla brunatnego Garzweiler, w pobliżu miasta Bedburg w landzie Nadrenia Północna-Westfalia.

REKLAMA

Pierwszy zakłada budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 19,4 MWp, która będzie wytwarzać energię zmagazynowaną częściowo w jednostce bateryjnej o mocy 6,5 MW (RWE nie podaje jej pojemności).

W drugim projekcie RWE planuje uruchomienie farmy PV o mocy 12,1 MWp połączonej z magazynem energii o mocy 4,1 MW.

Budowa farm fotowoltaicznych ma być elementem projektu zakładającego rekultywację terenów zajmowanych przez kopalnię węgla brunatnego Garzweiler.

RWE zapowiedziało teraz złożenie wniosków o pozwolenia na budowę dla tych instalacji. Prace konstrukcyjne mają ruszyć latem przyszłego roku, a uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w pierwszych miesiącach 2023 r.

Dla obu projektów niemiecka grupa energetyczna zabezpieczyła wsparcie w systemie aukcyjnym w formie premii, która będzie wypłacana ponad ceny energii uzyskane na rynku.

Grupa energetyczna RWE tylko w Niemczech chce zainwestować w odnawialne źródła energii ponad 1 mld euro do 2022 r. Część funduszy niemiecka grupa przeznaczy także na inne projekty realizowane na terenie kopalni odkrywkowych. W takich lokalizacjach koncern z siedzibą w Essen prowadzi już kilka inwestycji wiatrowych.

RWE planuje też budowę innych magazynów energii w Niemczech. W lipcu niemiecka grupa ogłosiła budowę dwóch bateryjnych jednostek o mocy 45 MW i 72 MW, które powstaną na terenie elektrowni w Lingen w Dolnej Saksonii oraz w Werne w Nadrenii-Północnej Westfalii. Koszt tych inwestycji jest szacowany na około 50 mln euro. Magazyny mają zostać uruchomione do końca przyszłego roku.

REKLAMAOgromne magazyny energii w USA

O ile europejski portfel magazynów energii RWE pozostaje dosyć skromny, to niemiecka grupa może pochwalić się dużo większą aktywnością, jeśli chodzi o realizację tego rodzaju inwestycji na rynku amerykańskim.

W Arizonie RWE zrealizowało projekt o nazwie Iron Horse, na który składa się magazyn energii o mocy 10 MW i pojemności 2,5 MWh współpracujący z instalacją fotowoltaiczną o mocy 2,4 MW.

W Teksasie RWE już posiada dwa magazyny energii współpracujące z farmami wiatrowymi. Parametry obu wynoszą po 9,9 MW/5 MW.

Wkrótce RWE uruchomi w amerykańskim stanie Georgia ogromną elektrownię fotowoltaiczną o mocy 200 MW w ramach projektu określanego jako Hickory Park Solar. Obok niej powstanie dwugodzinny magazyn energii o mocy 40 MW i pojemności 80 MWh, który dostarczy fińska firma Wärtsilä i w którym zastosowane zostaną baterie chińskiego producenta CATL.  

Z kolei w Teksasie amerykański oddział RWE zbuduje w ramach projektu o nazwie Big Star elektrownię fotowoltaiczną o mocy 200 MW, która zostanie połączona z magazynem o mocy 80 MW i pojemności 120 MWh.

W celu realizacji kolejnych magazynów energii na rynku amerykańskim niemiecki koncern właśnie zakontraktował dostawy instalacji o łącznej mocy 200 MW i pojemności 800 MWh. Za ich dostarczenie będzie odpowiadać LG Energy Solution. Kontrakt ma zostać zrealizowany do końca przyszłego roku.

Dla LG jest  to kolejna umowa na dostawę magazynów energii na rynek amerykański. Koreański koncern ma już na koncie dostarczenie swoich urządzeń m.in. na potrzeby obecnie największego bateryjnego magazynu energii na świecie, który wybudował w Kalifornii koncern energetyczny Vistra. Moc tego magazynu wynosi 400 MW, a jego pojemność sięga 1600 MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.