Taryfa dynamiczna premiuje magazyny energii

Taryfa dynamiczna premiuje magazyny energii
Fot. SolaX Power

Wprowadzenie taryf dynamicznych jest nieuniknione. Wiele obaw o kwestie techniczne i infrastrukturalne systemu, a także o portfele odbiorców powoduje, że ich wdrożenie jest odsuwane w czasie. Niemniej jednak, większość ekspertów zgadza się, że to kolejny krok w procesie transformacji energetycznej i że będzie on premiować użytkowników magazynów energii.

Taryfa dynamiczna – optymalizator systemu

W ostatnim czasie coraz częściej doświadczamy coraz większych różnic cen energii na giełdzie, a także poleceń redukcji mocy produkcyjnej OZE, co niektórych szokuje. Patrząc na to w kontekście przeprowadzania transformacji energetycznej w Polsce, taka sytuacja nie powinna dziwić. Oznacza to, że polskie OZE rozwija się sprawnie i są w stanie produkować coraz więcej zielonej energii. Kolejnym krokiem są zmiany systemu rozliczeń. Taryfa dynamiczna, a w zasadzie sama zmienność ceny, pozwoli odbiorcom kupować energię w czasie, kiedy jest najtańsza, a system energetyczny najbardziej obciążony przez nadmiar energii – lub zwyczajnie gromadzić ją, aby zużyć wtedy, kiedy będzie droższa – w okrasach największego zapotrzebowania. Taką możliwość będą mieli jedynie prosumenci, którzy będą posiadać falowniki hybrydowe i magazyny energii. Stosowanie ich masowo spowoduje, że profile produkcji i poboru energii elektrycznej zbliżą się do siebie, stabilizując system.

Promocja magazynów energii

Prosumenci, którzy zdecydują się wybrać taryfę dynamiczną, staną przed wyzwaniem zarządzania energią. Pomocne w tym procesie będą magazyny energii i systemy inteligentnego zarządzania energią. To one zdecydują, kiedy gromadzić energię, a kiedy pobierać ją z sieci w taki sposób, aby było to najkorzystniejsze ekonomicznie dla odbiorcy. Dlatego przy wyborze taryfy dynamicznej należy zaopatrzyć swoją domową lub firmową elektrownie solarną w falownik hybrydowy oraz system zarządzania energią. Taki zestaw pozwoli maksymalizować zużycie własnej, czyli darmowej zielonej energii i zminimalizuje konieczność zakupu prądu w czasie, kiedy będzie on najdroższy.

Instalacja fotowoltaiczna z falownikiem hybrydowym

Falowniki hybrydowe są lepszym i nowocześniejszym rozwiązaniem niż tzw. falowniki stringowe, które ograniczają prosumentów, uniemożliwiając podłączenie magazynu energii. Dodatkowo falownik hybrydowy zabezpiecza przed przerwami w dostawach energii elektrycznej. Automatyczna zmiana trybu pracy on-grid/off-grid nie zaburza funkcjonowania domu ani przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim niweluje ryzyko uszkodzeń sprzętu elektronicznego przez nagłą utratę zasilania.

Falownik hybrydowy z magazynem energii jest również wskazany dla osób posiadających samochód elektryczny, który może być ładowany zieloną energią wyprodukowaną przez własną instalację fotowoltaiczną. Wysokiej jakości falownik hybrydowy tworzy swoisty ekosystem z panelami fotowoltaicznymi, ładowarkami samochodowymi i samym budynkiem, a monitorowanie pracy całego systemu jest możliwe dzięki aplikacji.

SolaX Power stworzył specjalną aplikację XCloud, która umożliwia sprawdzanie pracy instalacji w aplikacji mobilnej i przeglądarce internetowej. Co więcej XCloud pokazuje jego użytkownikowi, ile zaoszczędził i w jakim stopniu zmniejszył emisję CO2.

Fot. SolaX Power

Autokonsumpcja najbardziej opłacalna

System taryf dynamicznych w największym stopniu będzie premiował tych odbiorców, którzy zużywają własną, czyli darmową energię. Jak najmniejszy pobór lub pobór w jak najniższej cenie będzie możliwy jedynie w sytuacji, kiedy prosument będzie w stanie magazynować energię. Na wprowadzenie taryf dynamicznych prosumenci powinni przygotowywać się już teraz przez montaż odpowiednich komponentów.

 

SolaX Power – materiał sponsorowany