Magazyn energii dla fotowoltaiki balkonowej – nowość na rynku

Magazyn energii dla fotowoltaiki balkonowej - nowość na rynku
Fot. Jackery

Ten magazyn energii został opracowany z myślą o właścicielach niewielkich balkonowych systemów fotowoltaicznych. Bateria będzie kompatybilna z szerokim zakresem modułów.

Wywodząca się z miasta Fremont w stanie Kalifornia firma Jackery zajmuje się produkcją przenośnych (składanych) modułów fotowoltaicznych oraz mobilnych magazynów energii. W najnowszym komunikacie producent poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży magazynu energii Jackery Navi 2000 przeznaczonego dla fotowoltaiki balkonowej.

Pełna kompatybilność

Jackery informuje, że magazyn energii Navi 2000 ma być urządzeniem składającym się z systemu magazynowania energii (nie wiemy, na jakiej technologii ogniw będzie się opierać), zintegrowanego z nim sterownika fotowoltaicznego oraz EMS (Energy Management System).

REKLAMA

W podstawowej wersji urządzenia nie przewiduje się sprzedaży łącznie z modułami fotowoltaicznymi. Jednakże, jak zaznacza producent, Navi 2000 będzie kompatybilny ze wszystkimi modułami posiadającymi złącza MC4. Oprócz standardowych paneli PV do banku energii będzie można również podłączyć elastyczne moduły produkowane przez Jackery i dostępne w oddzielnej sprzedaży.

Prosty i elastyczny bank energii

Magazyn energii Navi 2000 ma być prosty w instalacji zarówno w kontekście podłączenia do niego modułów fotowoltaicznych, jaki i podłączenia magazynu do sieci elektrycznej. Dokonuje się tego za pomocą standardowej wtyczki Schuko.

REKLAMA

W podstawowej wersji system magazynowania energii ma oferować 2 kWh pojemności (prawdopodobnie brutto), jednak po rozbudowie można wykonać system o maksymalnej pojemności wynoszącej 8 kWh (prawdopodobnie brutto). Urządzenie jest zgodne z normami IEC 62109-1 oraz 62109-2 i może pracować w zakresie temperatur od -20 do +55 st. C. Urządzenie ma być objęte 10-letnią gwarancją.

Zgodnie z komunikatem Jackery pierwszy instalacja balkonowa z systemem magazynowania energii Navi 2000 zostanie uruchomiona na terenie Niemiec w czerwcu.

Obecnie na stronie producenta nie ma karty katalogowej produktu ani opisu technicznego. Z wiadomości opublikowanych na portalu PV Magazine dowiadujemy się natomiast, że cena urządzenia ma nie przekraczać 2000 euro (około 8550 zł), a osoby, które zamówią produkt w przedsprzedaży, będą mogły otrzymać rabat w wysokości 399 euro (około 1700 zł).


Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.