W Europie powstaną wielkoskalowe magazyny energii Power-to-Heat

W Europie powstaną wielkoskalowe magazyny energii Power-to-Heat
Stosy cegieł wykorzystywanych w baterii RHB. Fot. YouTube/Just Have a Think

Amerykańska firma Rondo Energy planuje rozwój w Europie swojego innowacyjnego systemu magazynowania energii cieplnej. Uzyskała na ten cel środki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i platformy Breakthrough Energy Catalyst. 

Rondo Energy otrzyma 75 mln euro w formie dotacji i długu venture (przy spełnienia warunków finansowania) na wdrożenie w Europie swojej technologii magazynowania energii z OZE i przekształcania jej w ciepło. Wsparcie finansowe udzielone zostanie dzięki partnerstwu UE-Catalyst – wspólnej inicjatywy Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), Komisji Europejskiej i Breakthrough Energy Catalyst.

Technologia rozwijana przez Rondo Energy – Rondo Heat Battery (RHB) – ma wesprzeć dekarbonizację działalności europejskich producentów żywności, czystych paliw i chemikaliów.

REKLAMA

Energia gromadzona w cegłach

Rondo Energy wykorzystuje technologię Power-to-Heat do dostarczania ciepła na potrzeby procesów przemysłowych i ogrzewania domów. W systemie opracowanym przez Rondo energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych podgrzewa powietrze, które następnie przepływa przez precyzyjnie ułożone stosy cegieł i podgrzewa jest do temperatury 1500 st. C.

Cegły używane w magazynie RHB opracowane zostały we współpracy z tajlandzką firmą Siam Cement Group. Ich kształt, rozmiar i gęstość mają optymalizować zdolność do magazynowania i uwalniania energii. Zbiorniki, w których znajdują się cegły, są bardzo dobrze zaizolowane, dzięki czemu po osiągnięciu odpowiedniej temperatury system ma tracić nie więcej niż 1 proc. energii dziennie.

Gdy pojawia się zapotrzebowanie na ciepło, powietrze jest uwalniane do zbiornika, w którym następuje jego podgrzanie – za pośrednictwem rozgrzanych cegieł – nawet do 1000 st. C. Po dostarczeniu ciepła powietrze jest zawracane z powrotem przez system, aby zminimalizować straty ciepła i zoptymalizować ogólną wydajność procesu.

 

Schemat działania opracowanego przez Rondo Energy magazynu energii Power-to-Heat
Schemat działania opracowanego przez Rondo Energy magazynu energii Power-to-Heat. Źródło: Rondo Energy

Akumulacją i przepływem ciepła automatycznie steruje opatentowany przez Rondo system wykorzystujący sztuczną inteligencję.

Łatwa integracja

Baterie cieplne Ronda mają być łatwe w instalacji i integracji z już istniejącymi systemami. Firma uruchomiła już demonstracyjny obiekt na małą skalę – w firmie Calgren Renewable Fuels w Kalifornii. To magazyn o pojemności 2,3 MWh. W czerwcu br. decyzję o wykorzystaniu baterii RHB ogłosiła firma Eastman z Teksasu.

REKLAMA

Podstawowy moduł budowany przez Rondo w pełnoskalowym systemie ma oferować pojemność magazynową 100 MWh i składać się z czterech kontenerów. Taki magazyn zapewni ładowanie z mocą do 20 MWac, rozładowanie 7 MWt i 40-letnią żywotność. Ponadto firma planuje opracowanie modelu o pojemności 300 MWh, mocy do 70 MWac i rozładowaniu na poziomie 20 MWt.

Zaletą systemu Ronda Energy ma być także zastosowanie do budowy łatwo dostępnych materiałów, takich jak krzem, aluminium i żelazo. Ponadto takie magazynowanie energii ma być o połowę tańsze w porównaniu z innymi technologiami, np. bateriami chemicznymi i zielonym wodorem.

W ubiegłym roku Rondo pozyskało nowych inwestorów, którzy przekazali na międzynarodowy rozwój tej technologii 60 mln dolarów. Wśród nich znalazły się Microsoft Climate Innovation Fund i Bill Gate’s Breaktrough Energy Venture. W czerwcu br. natomiast firma poinformowała o pozyskaniu jako inwestora koncernu modowego H&M Group. Nawiązana współpraca ma doprowadzić do dostarczania energii cieplnej na potrzeby fabryk tekstyliów na całym świecie.

Power-to-heat wejdzie do Europy

We wdrożeniu technologii magazynowej Ronda na terenie Europy pomóc ma wsparcie udzielone w ramach partnerstwa UE-Catalyst. Firma wykorzysta finansowanie w wysokości 75 mln euro do budowy pierwszych na dużą skalę długoterminowych magazynów energii z technologią Power-to-Heat. Obiekty te mają oferować dostawy zeroemisyjnego ciepła i energii jako usługę.

Energia do zasilania magazynów ma być pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii bądź też z sieci w godzinach poza szczytem lub przy nadwyżce produkcji z OZE. W ten sposób technologia amerykańskiego producenta ma się przyczynić do zapewnienia stabilnych i niezawodnych dostaw ciepła – w postaci pary, podgrzanego gazu lub kogeneracji – w trybie 24/7. Beneficjentami mają być trudne do zdekarbonizowania sektory: zakłady produkcji żywności, paliw i chemikaliów.

Obniżyć koszty początkujących technologii niskoemisyjnych

Partnerstwo EU-Catalyst to program publiczno-prywatnego wsparcia dla innowacyjnych technologii niskoemisyjnych. Ma się przyczynić nie tylko do szybszego ich wdrażania, ale też do obniżania tzw. zielonych premii tych technologii, czyli doprowadzenia ich kosztów do poziomu konkurencyjnego w stosunku do paliw kopalnych. Unijne finansowanie partnerstwa pochodzi z programu Horyzont Europa oraz Funduszu Innowacyjnego (InvestEU). Platforma Breakthrough Energy Catalyst służy dodatkowemu zaangażowaniu kapitału prywatnego w sfinansowanie wybranych projektów.

Technologia Ronda oferuje przemysłowi wyjątkową okazję do dekarbonizacji za pomocą niedrogiej odnawialnej energii elektrycznej. Ma to kluczowe znaczenie w czasie, gdy europejscy producenci pilnie poszukują sposobów na wyeliminowanie zależności od gazu ziemnego – podkreślił Mario Fernandez, szef Breakthrough Energy Catalyst.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.