Największy magazyn energii na Łotwie gotowy
Bateryjny magazyn energii na Łotwie to kolejny projekt realizowany w ramach planu synchronizacji bałtyckiego systemu elektroenergetycznego z siecią europejską. Ma on pozwolić na odłączenie łotewskiego, litewskiego i estońskiego systemu energetycznego od Rosji i Białorusi.
Największy łotewski producent energii wiatrowej Utilitas Wind otworzył system magazynowania energii w bateriach (BESS), którego parametry wynoszą 10 MW/20 MWh. Obiekt znajduje się w miejscowości Targale w regionie Ventspils na zachodzie Łotwy, w sąsiedztwie farmy wiatrowej.
Magazyn energii jeszcze w tym roku zostanie podłączony do łotewskiego systemu przesyłowego operatora Augstsprieguma Tīkls.
– To historyczny moment w nowoczesnym sektorze energetycznym Łotwy. Aktywnie pracujemy nad tym projektem od dwóch lat i jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Łotwy – komentuje Renārs Urbanovičs, członek zarządu Utilitas Wind.
Magazyn energii dla bilansowania systemu
Utilitas podaje, że magazyn energii obejmuje sześć kontenerów baterii i trzy kontenery z falownikami. Zapewnia całkowitą pojemność elektryczną do 20 MWh. To ilość pozwalająca na zasilenie prawie 3 tys. średniej wielkości łotewskich gospodarstw domowych przez jeden dzień.
Magazyn będzie gromadził energię w celu jej dostarczania w momencie niedoboru w systemie elektroenergetycznym.
– Alternatywne źródła wytwarzania energii elektrycznej, takie jak wiatr i słońce, są zależne od pogody. Jeśli w danym okresie występują silne wiatry, prawdopodobnie będzie to miało miejsce w całym regionie. Skutkuje to nadwyżką wytworzonej energii elektrycznej. Odwrotna sytuacja ma miejsce, gdy nie ma wiatru, kiedy występuje niedobór, jednak system, który mamy na miejscu, daje nam ogromną przewagę – możliwość przechowywania „nadmiaru” energii elektrycznej w celu uzupełnienia niedoboru – wyjaśnia Renārs Urbanovičs.
Przedstawiciel Augstsprieguma Tīkls, operatora lokalnej sieci przesyłowej, dodaje, że opracowanie i podłączenie pierwszego systemu magazynowania energii elektrycznej na taką skalę na Łotwie to istotny krok w kierunku większej stabilizacji i bilansowania systemu elektroenergetycznego.
– Tego typu systemy mają duży potencjał, aby zapewnić moce bilansujące wymagane przez sieć Augstsprieguma w przyszłości; uczestniczą w rynkach mocy bilansujących i zapewniają optymalne koszty bilansowania dla wszystkich uczestników systemu. Połączenie baterii z generacją energii wiatrowej lub słonecznej sprzyja również efektywnemu wykorzystaniu infrastruktury przesyłowej, co w dłuższej perspektywie przynosi korzyści wszystkim użytkownikom systemu – mówi Rolands Irklis, prezes zarządu Augstsprieguma Tīkls.
Wielomilionowa inwestycja
Łączny koszt budowy łotewskiego magazynu energii wyniósł 7 mln euro. Inwestycja sfinansowana została m.in. z kredytu udzielonego przez OP Corporate Bank.
– Cieszymy się, że mogliśmy sfinansować projekt, który ma strategiczne znaczenie nie tylko dla klienta, ale dla całego sektora energetycznego, ponieważ zainstalowany system magazynowania energii zapewni niezbędną pojemność na bałtyckim rynku rezerwy bilansującej, co będzie szczególnie ważne, gdy kraje bałtyckie odłączą się od sieci BRELL. Należy wspomnieć, że rozpoczęliśmy współpracę z firmą już w 2021 r., kiedy to rozpoczęto budowę parku wiatrowego Tārgale przy naszym „zielonym” współfinansowaniu – przypomina Elmārs Prikšāns, szef łotewskiego oddziału OP Corporate Bank plc.
Synchronizacja bałtyckiego systemu elektroenergetycznego
Deweloper projektu podkreśla, że uruchomienie dużego magazynu energii na Łotwie jest szczególnie ważne w kontekście projektu synchronizacji bałtyckiego systemu elektroenergetycznego z siecią europejską. Przewiduje on, że kraje bałtyckie zostaną podłączone do sieci europejskiej 9 lutego 2025 r., co zmniejszy ryzyko związane z bezpieczeństwem dostaw i przyczyni się do wyrównania cen energii elektrycznej.
Budowa magazynu energii przy parku wiatrowym Targale jest także ważnym krokiem w kierunku rozwoju rynku regulacji częstotliwości systemów elektroenergetycznych w regionie.
– Hybrydowe parki, łączące różne formy dostaw energii odnawialnej, staną się w przyszłości powszechną praktyką, zapewniając stabilne, minimalnie zależne od pogody dostawy energii. Cieszę się, że poprzeczka została ustawiona wysoko dla deweloperów nowych farm wiatrowych, co również odgrywa ważną rolę w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Łotwy – zaznacza minister klimatu i energii Łotwy Kaspars Melnis.
Także inne kraje włączyły się już w realizację planu synchronizacji krajów bałtyckich z europejską siecią i odłączenia od systemu rosyjskiego. Litwa już rok temu testowała ogromne systemy magazynowania energii. Niedawno natomiast w Estonii ruszyła budowa potężnego kompleksu magazynów BESS, których łączna moc ma osiągnąć 200 MW, a pojemność – 400 MWh. Więcej na ten temat w artykule: To będzie największy magazyn energii w naszym regionie.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
A ajaj jedno bół i po ptokach