Litwini uruchamiają duże magazyny energii

Litwini uruchamiają duże magazyny energii
Ministerstwo Energii Litwy

Na Litwie trwają końcowe testy czterech bateryjnych magazynów energii, które są największymi tego typu obiektami w naszej części Europy. Litewski rząd uznaje projekt za kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i niezawodnej pracy sieci. Jest on elementem planu synchronizacji i połączenia sieci energetycznych krajów bałtyckich i Ukrainy z sieciami pozostałych państw europejskich.

Na Litwie kończy się etap testów czterech dużych magazynów energii elektrycznej, wybudowanych w czterech lokalizacjach: w Szawlach, Olicie, Ucianie i Wilnie. Testy baterii mają się zakończyć wiosną.

Łączna moc magazynów energii wynosi 200 MW, a ich pojemność sięga 200 MWh. Baterie zostaną podłączone do sieci przesyłowej i będą wspierać litewski system elektroenergetyczny. Pozwoli to szybciej zsynchronizować go z systemami elektroenergetycznymi Unii Europejskiej.

REKLAMA

System z opcją pracy w trybie wyspowym

Budowa czterech ogromnych magazynów energii rozpoczęła się latem zeszłego roku i zajęła zaledwie kilka miesięcy. Baterie zaprojektowano w taki sposób, aby w razie potrzeby litewski system elektroenergetyczny mógł pracować w trybie wyspowym, uniezależniając się od systemów elektroenergetycznych sąsiednich państw.

Inwestycje realizowała państwowa firma EPSO-G za pośrednictwem spółki celowej Energy Cells. Za dostawę i instalację magazynów odpowiadała firma Fluence, stanowiąca joint venture pomiędzy Siemensem i amerykańskim AES. Ta sama firma będzie świadczyła usługi utrzymania i serwisu magazynów w ramach kontraktu mającego obowiązywać przez 15 lat.

REKLAMA

Koszt całej inwestycji wyniósł 109 mln euro. W 80 proc. została sfinansowana z unijnego programu NextGenerationEU.

Wirtualna linia przesyłowa

Realizację tego projektu poprzedziły testy mniejszego magazynu o mocy 1 MW. Firma Fluence zainstalowała go w pobliżu Wilna w 2021 roku. Magazyn został wykonany zgodnie z koncepcją Virtual Transmission Lines (VTL) i podłączono go bezpośrednio do sieci operatora systemu przesyłowego Litgrid.

Założeniem Litwy jest pokrycie do 2030 roku 70 proc. krajowego zapotrzebowania na energię z własnych źródeł, z czego połowa ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.