Pierwszy komercyjny magazyn energii CAES powstanie w Niemczech

To ma być pierwszy na świecie przemysłowy magazyn energii wykorzystujący technologię sprężonego powietrza (CAES). Izraelska spółka wykorzysta do jego budowy kawerny solne w Niemczech.
System magazynowania energii z wykorzystaniem sprężonego powietrza (Compressed Air Energy Storage, CAES) zbuduje w Niemczech firma Augwind Energy.
Deweloper do magazynowania sprężonego powietrza i wytwarzania energii elektrycznej chce wykorzystać podziemne kawerny solne, w których zamierza przechowywać 3-8 GWh energii elektrycznej. Według Augwind opracowany przez firmę system, łączący technologie elektrowni szczytowo-pompowych i tradycyjnego sprężania powietrza, umożliwia wielotygodniowe magazynowanie energii.
Jak tłumaczy izraelski inwestor, nadwyżka energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych będzie wykorzystywana do sprężania powietrza do ciśnienia wynoszącego od 50 do ponad 200 barów, w zależności od zapotrzebowania i struktury geomorfologicznej kawerny. W momencie zapotrzebowania system będzie uwalniać powietrze pod wysokim ciśnieniem, aby napędzać turbiny i generować energię elektryczną.
Sposób na Dunkelflaute
Według Augwind Energy ten pierwszy w skali globalnej komercyjny magazyn energii bazujący na technologii CAES będzie przełomem w dekarbonizacji europejskich systemów elektroenergetycznych. Zapewni bowiem przechowywanie energii w okresach, których nie są w stanie zapewnić chemiczne magazyny energii wykorzystujące technologię litowo-jonową.
W procesie wygaszania generacji energii z elektrowni konwencjonalnych i jądrowych Niemcy szukają sposobu na ustabilizowanie systemu energetycznego w dłuższych okresach niskiej produkcji energii słonecznej i wiatrowej (w Niemczech taka sytuacja jest określana jako Dunkelflaute). Magazyn CAES ma działać jako bufor – pochłaniać nadmiar energii odnawialnej i uwalniać ją, gdy będzie potrzebna.
Jaki będzie koszt zmagazynowanej energii?
Augwind Energy podaje, że w pilotażowej instalacji wykonanej w Izraelu wydajność systemu w obie strony osiągnęła 47% (AC-AC). W instalacjach komercyjnych deweloper oczekuje przekroczenia sprawności 60%.
Koszt wielotygodniowego magazynowania w przeliczeniu na kilowatogodzinę energii ma wynieść około 10-15 dolarów. To sprawia, że technologia ma być konkurencyjną kosztowo alternatywą dla magazynów akumulatorowych. Ponadto zaletą magazynu CAES ma być wykorzystywanie do budowy dostępnych lokalnie materiałów.
Wydajność systemu i jego ekonomiczną wykonalność miała potwierdzić niemiecka firma inżynieryjna Fichtner Group.
Budowa magazynu energii CAES ma również wpłynąć na obniżenie kosztów rozbudowy sieci elektroenergetycznych w Niemczech. System magazynowania ma powstać w sąsiedztwie farm wiatrowych w północnych Niemczech, co zmniejszy potrzebę rozbudowy infrastruktury do przesyłania nadwyżek energii odnawialnej na południe kraju.
Augwind obecnie współpracuje z przedsiębiorstwami użyteczności publicznej, sprzedawcami energii i właścicielami kawern w Niemczech w celu uzyskania pozwoleń i sfinalizowania projektu. Uruchomienie innowacyjnego magazynu energii zaplanowano na lata 2027–2028.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.