Największe inwestycje VC w technologie bateryjne w I poł. 2018

Największe inwestycje VC w technologie bateryjne w I poł. 2018
Fot. Sonnenbatterie

Firma konsultingowa Mercom Capital opublikowała dane dotyczące inwestycji funduszy venture capital w obszarze bateryjnego magazynowania energii, inteligentnych sieci i technologii związanych z efektywnością energetyczną za pierwszą połowę 2018 r.

Mercom Capital wylicza, że ogółem inwestycje – w tym wygenerowane przez fundusze venture capital, na rynku publicznym oraz poprzez finansowanie długiem – w tych trzech obszarach były w pierwszej połowie br. niższe o 14 proc. od wygenerowanych w analogicznym okresie ubiegłego roku – sięgnęły 2,4 mld dolarów wobec 2,8 mld dolarów przed rokiem.

W tym finansowanie wyłącznie ze strony funduszy venture capital było niższe o 18 proc. i wyniosło 839 mln dolarów wobec ponad 1 mld dolarów w pierwszej połowie 2017 r.

REKLAMA

Wzrosło natomiast wyłącznie finansowanie udzielone przez fundusze VC w obszarze bateryjnego magazynowania energii (Battery Energy Storage Systems, BESS) – w pierwszej połowie br. firmy pracujące nad technologiami bateryjnego magazynowania pozyskały w ten sposób 539 mln dolarów, czyli o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy pozyskano 480 mln dolarów.

W pierwszej połowie br. największą inwestycją VC w firmę zajmującą się technologiami bateryjnego magazynowania było pozyskanie 80 mln dolarów przez amerykańską firmę Stem od grona funduszy Active Capital, Ontario Teacher’s Pension Plan oraz Temasek.

Stem buduje w USA z wykorzystaniem swoich magazynów energii system wirtualnej elektrowni, na co pozyskał już wcześniej fundusze od takich potentatów jak General Electric, Iberdrola, Total i RWE.

Druga największa transakcja, na którą wskazuje Mercom Capital, to pozyskanie 71 mln dolarów od Shell Ventures – funduszu venture capital należącego do paliwowego potentata Shell – przez niemieckiego producenta małych magazynów energii w obszarze behind-the-meter – firmę Sonnen, która – podobnie jak Stem – tworzy z ich wykorzystaniem rozwiązania w obszarze wirtualnych elektrowni.

REKLAMA

Trzecia największa transakcja to pozyskanie 65 mln dolarów przez amerykański Ionic Materials od grona inwestorów – Dyson, Samsung, A123, Hitachi, Renault Nissan oraz Mitsubishi.

Ten startup z siedzibą w Massachusetts zajmuje się rozwojem materiałów do baterii ze stałym elektrolitem, bez wykorzystania kobaltu, stanowiącego najdroższy, pojedynczy składnik stosowany w obecnej generacji akumulatorów litowo-jonowych. Zastosowanie takiego rozwiązania ma zwiększyć parametry baterii przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów ich wytwarzania.

Mercom Capital wskazuje także na dwa inne startupy, które pracują nad technologiami bateryjnego magazynowania energii i którym udało się pozyskać w pierwszej połowie br. spory kapitał VC. Obie pozyskały od inwestorów po ok. 40 mln dolarów.

Pierwsza to mająca siedzibę w Singapurze firma DuraPower, w którą zainwestowały fundusze Banpu Infinergy Company oraz K-IX Ace.

Drugi startup to amerykański IceEnergy, który pozyskał 40 mln dolarów od Argo Infrastructure Partners.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.