Ustawa o magazynach energii wkrótce w Sejmie

Ustawa o magazynach energii wkrótce w Sejmie
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Projekt nowelizacji Prawa energetycznego, w którym pojawią się regulacje dotyczące magazynów energii ale także m.in. inteligentnych liczników Ministerstwo Energii przedstawiło w październiku ubiegłego roku. Od tamtego czasu projekt nowych regulacji mających określić zasady funkcjonowania technologii magazynów energii w polskiej energetyce nie doczekał się skierowania do prac w Sejmie. Niedługo ma się to zmienić.

Na posiedzeniu sejmowej Podkomisji do spraw polityki rozwoju inteligentnych miast i elektromobilności wiceminister energii Tadeusz Skobel zapewnił, że projekt nowelizacji Prawa energetycznego zawierający regulacje z obszaru magazynowana energii zostanie skierowany do prac w Sejmie do końca przyszłego miesiąca.

Wiceminister Skobel dodał, że w zakresie projektu zmian w PE przedstawionego w październiku, kiedy rozpoczęto proces konsultacji, urzędnicy Ministerstwa aktualnie mają analizować zgłoszone uwagi – w tym także dotyczące pozostałych obszarów objętych nowelizacją, w tym inteligentnych liczników.

REKLAMA

Jak wskazali w Sejmie przedstawiciele Ministerstwa Energii, obecnie brakuje w polskim prawie spójnych definicji zagadnień z obszaru magazynowania, ponadto niezdefiniowane są zasady przyłączania do sieci magazynów, które obecne prawo traktuje w tym kontekście tak samo jak jednostki wytwórcze.

Urzędnicy ME stwierdzili ponadto, że potrzebne są też dedykowane rozwiązanie dotyczące taryfowania i opłat sieciowych, aby takie opłaty nie były naliczane podwójnie.

Wprowadzony ma być rejestr mniejszych magazynów energii. Natomiast w przypadku jednostek o mocy ponad 10 MW ma występować konieczności uzyskania koncesji.

Resort energii chce ponadto zaproponować zwolnienie z opłat przyłączeniowych w okresie 5 lat od momentu wejścia w życie nowych regulacji, a operatorzy magazynów mają zostać zwolnieni z obowiązków związanych z systemami świadectwami pochodzenia – w przypadku energii pobranej przez magazyn, a następnie oddanej do sieci.

Natomiast operatorzy elektrownio szczytowo-pompowych mają dostać możliwość wyboru, czy chcą funkcjonować jako wytwórcy, czy podlegać regulacjom dedykowanym magazynom energii.

Od czasu ogłoszenia ministerialnych propozycji zmierzających do uregulowania polskiego rynku magazynowania energii zmiany w tym obszarze zaszły w prawie unijnym – wraz z przyjęciem pod koniec ubiegłego roku kluczowych regulacji składających się na tzw. Pakiet zimowy.

Urzędnicy Ministerstwa Energii wskazali podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. inteligentnych miast i elektromobilności, że w nowym unijnym prawie magazyny energii zostały określone jako odrębna działalność, niezależna od wytwarzania energii. W nowych regulacjach UE wprowadzono generalny zakaz posiadania magazynów energii przez operatorów systemów dystrybucyjnych i przesyłowych.

Zgodnie z unijnym prawem OSD i OSP będą mogły posiadać magazyny energii, ale tylko po spełnieniu kilku warunków, gdy takimi inwestycjami nie będzie zainteresowany rynek.

Ma to być możliwe po przeprowadzeniu przez operatora otwartej i transparentnej procedury przetargowej, w wyniku której chęci postawienia magazynu energii nie wyrażą inne podmioty. Następny warunek to niezbędność zastosowania magazynu w celu poprawy bezpieczeństwa sieci. Wymagana ma być też zgoda regulatora rynku energetycznego.

Tymczasem zaproponowane w październiku ubiegłego roku przez Ministerstwo Energii regulacje mają dawać prawo do posiadania magazynów energii przez operatorów systemu dystrybucyjnego lub przesyłowego, w celu wykonywania obowiązków zawartych w Prawie energetycznym, ale pod warunkiem, że nie zakłóci to konkurencji na rynkach energii elektrycznej oraz w ramach centralnego mechanizmu bilansowania handlowego.

Teraz Ministerstwo Energii zaznacza, że w tej sytuacji, mając na uwadze regulacje unijne, konieczne stanie się przygotowanie określonych przepisów przejściowych, aby pogodzić polskie prawo z unijnym i przynajmniej początkowo utrzymać prawo operatorów do eksploatacji takich urządzeń.

Co jeszcze zaproponowało ME?

W zaprezentowanym kilka miesięcy temu projekcie nowelizacji Prawa energetycznego Ministerstwo Energii zaproponowało definicję magazynu energii, rozumianego jako „instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej”. Taka definicja ma zostać przeniesiona od razu również do ustawy o odnawialnych źródłach energii czy do ustawy o rynku mocy.

Magazynowanie energii zdefiniowano natomiast jako „przetworzenie energii elektrycznej pobranej z sieci elektroenergetycznej lub wytworzonej przez jednostkę wytwórczą przyłączoną do sieci elektroenergetycznej i współpracującą z tą siecią do innej postaci energii, przechowanie tej energii, a następnie ponowne jej przetworzenie na energię elektryczną i wprowadzenie do sieci elektroenergetycznej”.

REKLAMA

Przy okazji zmianie ulec ma definicja odbiorcy końcowego. Według propozycji z października pojawić się w niej ma informacja o magazynowaniu, zgodnie z następującym brzmieniem: „odbiorca dokonujący zakupu paliw lub energii na własny użytek; do własnego użytku nie zalicza się energii elektrycznej zakupionej w celu jej magazynowania lub zużycia na potrzeby wytwarzania, przesyłania, dystrybucji lub magazynowania energii elektrycznej oraz paliw”.

Przedstawiony kilka miesięcy temu projekt zmian w PE wskazuje ponadto, jakie informacje powinna uwzględniać umowa o przyłączenie magazynu energii do sieci – m.in. powinna zawierać informacje określające parametry magazynu energii elektrycznej, w szczególności łączną moc zainstalowaną elektryczną magazynu energii elektrycznej wyrażoną w kW, pojemność nominalną wyrażoną w kWh i sprawność cyklu jednokrotnego ładowania wyrażoną w %.

Takie dane powinien również zawierać wniosek o określenie warunków przyłączenia.

Za przyłączenie magazynu energii elektrycznej do sieci przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii pobierana ma być opłata, ustalona na podstawie rzeczywistych nakładów poniesionych na realizację przyłączenia.

W październikowej propozycji określono – co potwierdziło teraz ME – że opłata za przyłączenie do sieci magazynu energii elektrycznej nie zostanie pobrana pod warunkiem oddania go do eksploatacji w terminie nie dłuższym niż 5 lat od dnia wejścia w życie proponowanych zmian w Prawie energetycznym.

W przypadku przyłączenia magazynu energii o mocy powyżej 2 MW do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV konieczne ma być sporządzenie ekspertyzy wpływu danego urządzenia na sieć.

Podmioty, które przed wejściem w życie niniejszej ustawy wykonywały działalność gospodarczą w zakresie magazynowania energii elektrycznej, będą zobowiązane złożyć wniosek o wpis do rejestru magazynów energii elektrycznej lub wniosek o udzielenie koncesji na magazynowanie energii elektrycznej, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie zmian w Prawie energetycznym.

Zwolnienie z koncesji ma przysługiwać operatorom magazynów energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 10 MW.

Ministerstwo Energii zaproponowało ponadto powołanie Operatora Systemu Magazynowania, który ma być zobowiązany do opracowania instrukcji ruchu i eksploatacji instalacji magazynowej. Będzie mieć na to 3 miesiące od daty wejścia w życie zmian w Prawie energetycznym.

Instrukcja opracowywana dla instalacji magazynowej ma określić szczegółowe warunki korzystania z tej instalacji przez użytkowników systemu oraz warunki i sposób prowadzenia ruchu i eksploatacji oraz planowania rozbudowy tej instalacji, w szczególności dotyczące: 1) trybu zawierania umów o świadczenie usług magazynowania; 2) procedury udostępniania zdolności magazynowych; 3) sposobu zarządzania ograniczeniami systemu gazowego; 4) kryteriów bezpieczeństwa funkcjonowania systemu gazowego; 5) sposobu postępowania w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa zaopatrzenia w paliwa gazowe; 6) współpracy pomiędzy operatorami systemów gazowych; 7) przekazywania informacji pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi oraz pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi a odbiorcami; 8) parametrów jakościowych paliw gazowych oraz standardów jakościowych obsługi użytkowników systemu.

Operatorzy systemu elektroenergetycznego mają prowadzić w formie elektronicznej jawny rejestr przyłączonych magazynów energii elektrycznej. Obowiązkowi wpisu do takich rejestrów mają podlegać magazyny energii o mocy ponad 0,8 kW.

Zgodnie z październikową propozycją, w przypadku, gdy magazyn energii elektrycznej będzie wchodzić w skład jednostki wytwórczej lub instalacji odbiorcy końcowego przyłączonej do sieci danego operatora systemu elektroenergetycznego, jego posiadacz będzie zobowiązany przekazać operatorowi informacje, w terminie 7 dni od dnia do eksploatacji, w tym dotyczące technologii, łącznej mocy zainstalowanej magazynu energii elektrycznej określonej w kW, pojemności określonej w kWh, sprawności cyklu jednokrotnego ładowania wyrażoną w %, maksymalnej mocy ładowania i rozładowania wyrażonej w kW, miejsca przyłączenia magazynu energii elektrycznej, a także informacji, czy magazyn energii elektrycznej stanowi część jednostki wytwórczej lub instalacji odbiorcy końcowego.

Zaproponowano ponadto, że magazynowanie energii elektrycznej pobranej z sieci przez magazyn energii elektrycznej stanowiący część instalacji odnawialnego źródła energii lub hybrydowej instalacji odnawialnego źródła energii ma pozostawać bez wpływu na uprawnienia do otrzymywania świadectw pochodzenia lub gwarancji pochodzenia.

Magazyn energii elektrycznej będący częścią instalacji odnawialnego źródła energii lub hybrydowej instalacji OZE ma być wyposażony w układ pomiarowo-rozliczeniowy rejestrujący energię elektryczną wprowadzoną do magazynu energii elektrycznej i wyprowadzoną z tego magazynu, niezależnie od układu pomiarowo-rozliczeniowego rejestrującego energię elektryczną pobraną z sieci i wprowadzoną do sieci przez ten magazyn energii elektrycznej.

Przy spełnieniu powyższego warunku Prawo energetyczne miałoby dopuszczać pobieranie energii elektrycznej z sieci przez magazyn energii elektrycznej stanowiący część instalacji odnawialnego źródła energii lub hybrydowej instalacji OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.