REKLAMA
 
REKLAMA

Bosch przedstawia propanową pompę ciepła

Bosch przedstawia propanową pompę ciepła
fot. Bosch

Bosch to kolejny producent, który wprowadza do swojej oferty pompę ciepła wykorzystującą propan (R290) w roli czynnika chłodniczego. Zastępuje nim powszechnie dotychczas stosowany czynnik R32. Nowa pompa ciepła pracuje bardzo wydajnie przy ekstremalnie niskich temperaturach.

Pompa ciepła Bosh Compress 6800i AW przeznaczona jest do instalacji w modernizowanych i nowych budynkach, zarówno jedno-, jak i wielorodzinnych. Wykorzystuje propan (R290) jako czynnik chłodniczy. Jak podaje firma, charakteryzuje się on wyjątkowo niskim współczynnikiem ocieplenia globalnego (0,003 t w ekwiwalencie CO2), gwarantując przy tym wysoką wydajność pracy urządzenia.

Najnowsza pompa ciepła występuje w wersjach mocowych od 3,9 do 11,5 kW i jest w stanie podgrzewać wodę do temperatury 75 st. C. Jednostka zewnętrzna ma wymiary 1100 x 802 x 540 mm i waży 143 kg.

REKLAMA

Wysoka wydajność, cicha praca

Wartość współczynnika COP – pokazującego stosunek ilości energii cieplnej generowanej przez pompę ciepła w danych warunkach do ilości energii elektrycznej zużywanej przez tę pompę – ma wynosić 4,8 dla Bosh Compress 6800i AW. Natomiast temperatura dolnego źródła (powietrza) może wahać się od -22 do +45 st. C.

Nowa pompa Boscha może grzać wodę nawet do temperatury 75 st. C przy temperaturze powietrza -10 st. C. Sezonowy współczynnik wydajności (SCOP) – określający stosunek ilości energii cieplnej generowanej przez pompę ciepła w całym roku do ilości energii elektrycznej zużywanej przez urządzenie w tym czasie – dla ogrzewania wody do temperatury 35 st. C wynosi około 4,6, a jego wartość dla wody o temperaturze 55 st. C wynosi średnio 3,4.

Bosh twierdzi, że Compress 6800i AW jest najcichszą pompą w całej gamie pomp firmy, m.in. dzięki zintegrowanemu dyfuzorowi dźwiękowemu. Poziom hałasu wynosi około 51 dB(A) w ciągu dnia i spada do około 46 dB(A) w nocy. W odległości 3 metrów poziom ciśnienia akustycznego wynosi tylko 28,5 dB(A), co w przybliżeniu odpowiada odgłosowi lekkiego wiatru.

REKLAMA

Bosh oprócz samego urządzenia dostarcza również aplikację HomeCom Easy do obsługi pompy. Compress 6800i AW można też łatwo podłączyć do zintegrowanej bramki Wi-Fi Bosch K30 RF, aby korzystać z rozwiązań inteligentnego domu.

Prezentacje na targach

Bosch pokazał nowe urządzenie Compress 6800i AW na targach ISH we Frankfurcie w Niemczech.

Podczas tego wydarzenia również inni producenci zaprezentowali pompy ciepła wykorzystujące propan. Jedną z nich była firma Qvantum, która na targach pokazała propanową pompę ciepła dla mieszkańców bloków. Urządzenie szwedzkiej firmy zostało wyróżnione w kategorii Design Plus i – jak twierdzi producent – jest coraz bardziej cenione na świecie. Pod względem stopnia zaawansowania ma być już zestawiane z takimi pionierami na rynku jak Bosh czy Siemens.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Cena jaka jest cena tego zacnego urządzenia pewnie dostanę zawału lewego jądra jak się dowiem

Jak to jest, że powstaje zakaz w UE i pyk Niemiecka myśl technologiczna już ma. Dziś to trzeba branże zmienić i montować pompy a samemu grzać gazem

A co na to firma Vaillant

A cenach to już tak nie różowo

Holdmybeerandwatch 06-04-2023 15:58

Wsadźcie sobie ją tak gdzie słońce nie dochodzi. Koszta takie że zwróci się za 50 lat. Walka z cyklem interglacjalnym to domena ludzi ułomnych. Bo ciekawi mnie jaki był stosunek pomp ciepła do konwencjonalnych źródeł ciepła 20 000 lat temu. A jeśli nawet mamy na to wpływ to nie ma sensu jakiekolwiek działanie przy obecnej postawie Chin czy Indii które mają ekologię w bardzo głębokim poważaniu.

Niemiecka firma wprowadza na rynek pompę ciepła z propanem ….przypadek nie sądzę ją, ha,ha to jest jeden wielki cyrk. Nie udało się z gazem to niemcy musza zarobić na pompach

Komentarze piszą chyba tylko Ci co nie mają pomp. Ja mam Panasonic na czynniku R290. I jakoś nie niemiecka.

@Holdmybeerandwatch: Chiny są globalnym liderem w OZE i posiadają już ponad 1TW zainstalowanych mocy, Indie są na czwartym miejscu, źródło:
https://www.statista.com/statistics/267233/renewable-energy-capacity-worldwide-by-country/

No tak Bruksela chce wycofania z obiegu pomp na R32 to już Bosch nagle ma na r290 , słabe
Chińczycy mają już je z dwa lata w ofercie za połowę tego 🙂 smiech na sali , a ten artykuł bardzo sponsorowany pismaki sprzedajne 🙂

Wiele pomp ciepła produkowanych na początku 2000 roku były na r290 jak zaczęli wycofywać się z r22 ale wraz ze wzrostem zainteresowania producentów sprężarek w kierunku nowych czynników r407c i r410 zaprzestano produkcji sprężarek na olej mineralny i odchodzono od r290 a teraz rolę się odwróciły i się wraca a wszyscy jakoś zapomnieli o jego palności i problemach podczas naprawy takiego urządzenia co zawiera ten czynnik mam wiele pomp ciepła na r290 uważam że to bardzo dobry czynnik bo jednorodny ale naprawy zajmują dwa razy tyle czasu jak ma się do takiej pompy ciepła podejść z palnikiem .

Kupuj polskie - też z R290 07-04-2023 18:23

Bosch i Siemens pionierami na rynku pomp? Chyba na rynku chińskich pomp i zakupu innych marek.

Ja mam polskiego Lazara hti20/12 na propan od 5 miesięcy. Grzeje dobrze, z początku chodził głośno, ale po serwisie jest cichutki. A od 16 listopada do dziś dom zużył 3900 kWh. Ale ponieważ nie mam osobnego licznika na pompę, to tak z 750 kWh należy od tego odjąć na sprzęt domowy. No więc powiedzmy, że w tym sezonie poszło na ogrzewanie i podgrzewanie CWU około 4000 kWh (dodałem to co jeszcze do powiedzmy połowy maja pompa zużyje. Pompa ogrzewa 250m (2) do temperatury 23 st. C.

Czyli już wiadomo czemu nasza miłościwa komisja europejska majstruje przy zakazaniu zwykłych pomp ciepła. Niech tylko niemiecki Bosch opatentuje jakiś model z innym gazem to automatycznie stanie się on eko i jedynym obowiazującym…

alladyn-solar-batt 15-04-2023 16:11

Jak to się dzieje, że „unia” wprowadza nowe przepisy a na drugi dzień niemieckie firmy mają gotowy produkt?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA