8 mitów na temat pomp ciepła

8 mitów na temat pomp ciepła
Fot. Fot. Kaisai

Otoczeni przez coraz więcej rozwiązań pozycjonujących się jako ekologiczne oraz energooszczędne, stajemy przed dylematem, które z nich rzeczywiście przynoszą korzyści naszemu domowi i środowisku. Wśród nowoczesnych propozycji pompy ciepła jawią się jako jedna z najbardziej obiecujących technologii. Jednak wielu inwestorów nadal ma obawy przed wyborem takiego źródła, bo wokół innowacyjnych urządzeń narosło wiele mitów. Czy pompy ciepła są naprawdę drogie w utrzymaniu? Czy będą efektywne nawet w mroźne zimy? A co z ich funkcjonalnością w przypadku leciwych budynków?

Przygotuj się na serię zaskakujących odkryć, które mogą całkowicie zmienić Twoje postrzeganie tych systemów grzewczych!

Wysoki próg wejścia

Wciąż panuje przeświadczenie, że inwestycja w pompę ciepła wiąże się z dużym nakładem finansowym i to główny powód powstrzymujący właścicieli budynków przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia. W rzeczywistości, dzięki postępowi technologicznemu i rosnącej dostępności, ceny tych rozwiązań stają się coraz bardziej konkurencyjne. Co więcej, wybierając nowoczesny sprzęt, którego działanie oparte jest na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, można wnioskować o naprawdę wysokie dotacje, a z uwagi na to, że pompy ciepła charakteryzują się doskonałą efektywnością energetyczną, szybko zauważymy malejące rachunki za ogrzewanie i chłodzenie domu. W wielu przypadkach oszczędności te pozwalają na zwrot kosztów zakupu w ciągu kilku lat. Ponadto, z uwagi na swój ekologiczny charakter, pompy ciepła stanowią inwestycję w zrównoważone, przyjazne planecie budownictwo, co jest niezwykle istotne w obliczu niesłabnącego kryzysu klimatycznego.

Kosztowny i problematyczny montaż

Koszt instalacji systemu uzależniony jest od rodzaju urządzenia. Najprostszy będzie montaż modelu typu powietrze-woda. W przypadku wariantu split wystarczy umieścić jednostkę na zewnątrz budynku, gdzie jest wystarczająco dużo przestrzeni do zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Następnie, instaluje się jednostkę wewnętrzną, często w pomieszczeniu technicznym, która jest podłączana do istniejącego systemu ogrzewania i ciepłej wody. I gotowe. Warto podkreślić, że w przypadku pomp typu split montaż musi zostać wykonany przez instalatorów z uprawnieniami f-gaz. Pompy ciepła takie jak mononblok, w których jest tylko jedna jednostka zewnętrzna, nie muszą być montowane przez instalatorów, którzy posiadają powyżej opisane uprawnienia.

Gdy mowa o modelach typu woda-woda, proces ten zaczyna się od wywiercenia studni lub wykorzystania istniejących źródeł wodnych, natomiast przy pompach ciepła ziemia-woda, kluczowym etapem jest instalacja kolektorów – pionowych (wymagających wiercenia głębokich otworów) lub poziomych (układanych na odpowiedniej głębokości pod ziemią).

Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, montaż pompy ciepła nie musi być ani kosztowny, ani problematyczny. Wiele firm oferuje kompleksowe usługi, obejmujące zarówno doradztwo, projektowanie, jak i instalację, co znacznie upraszcza cały proces.

 

Profesjonalny montaż pompy ciepła - gwarancja bezpieczeństwa
Fot. Kaisai

Niska wydajność

Inwestorzy miewają obawy o efektywność inwestycji. Czy pompa ciepła może skutecznie ogrzać cały budynek? A jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 st. C? Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej pompy ciepła do zapotrzebowania budynku.

Kluczowym wskaźnikiem efektywności jest współczynnik COP (Coefficient of Performance), który często przekracza wartość 3 lub 4, co oznacza, że na każdą zużytą jednostkę energii elektrycznej, pompa dostarcza trzy do czterech jednostek ciepła. To sprawia, że są one znacznie bardziej efektywne niż tradycyjne systemy oparte na spalaniu paliw kopalnych. Nowoczesne rozwiązania zostały zaprojektowane do niezawodnej pracy nawet w niskich temperaturach zewnętrznych, co obala mit o ich niskiej wydajności w chłodniejsze dni. Wysokiej klasy pompy ciepła radzą sobie doskonale nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest -25 st. C.

Tylko do nowych budynków

W rzeczywistości pompy ciepła mogą być skutecznie instalowane i wykorzystywane również w starszych budynkach, pod warunkiem odpowiedniej adaptacji i modernizacji systemu grzewczego. Kluczem do sukcesu jest dokładna ocena potrzeb cieplnych obiektu, a także dostosowanie izolacji i sposobu dystrybucji ciepła (takiego jak grzejniki lub ogrzewanie podłogowe) do wymagań urządzenia. Dzięki temu nawet w starszych konstrukcjach, pompy mogą efektywnie dostarczać ciepło i chłód, przyczyniając się do obniżenia rachunków za energię i zwiększenia komfortu mieszkańców.

Służą wyłącznie do grzania

Pompy ciepła są niezwykle wszechstronne i mogą być używane nie tylko do ogrzewania domów. Dzięki swojej zdolności do odwracania cyklu pracy mogą funkcjonować jako efektywne systemy klimatyzacyjne w cieplejszych miesiącach z uwzględnieniem odpowiednich odbiorników chłodu (np. klimakonwektorów), zapewniając komfortowe warunki wewnątrz budynków. Ponadto, nowoczesne modele mogą być zintegrowane z istniejącymi instalacjami wodnymi, umożliwiając efektywne podgrzewanie wody w kranach i prysznicach. Ta wielozadaniowość sprawia, że pompy ciepła są atrakcyjnym wyborem dla wielu gospodarstw domowych i przedsiębiorstw poszukujących efektywnych i ekologicznych rozwiązań grzewczych i chłodniczych.

Współpracują jedynie z „podłogówką”

Prawdą jest, że pompa ciepła najskuteczniej pracuje z ogrzewaniem podłogowym, jednak może współpracować również z grzejnikami, najlepiej niskotemperaturowymi. Trzeba mieć świadomość, że pompa ciepła działa efektywnie, gdy różnica między temperaturą powietrza a temperaturą czynnika grzewczego w instalacji jest jak najmniejsza. Inwestując w system Split z zasobnikiem c.w.u, np. marki KAISAI, możemy osiągnąć naprawdę satysfakcjonujący efekt.

Do działania wykorzystują prąd, więc nie są ekologiczne

Pompy ciepła do ogrzewania czy chłodzenia pomieszczeń wykorzystują odnawialne źródła energii, ale do zasilania i pracy sprężarki niezbędny jest prąd. Jego wykorzystanie w stosunku do ilości energii cieplnej przekazywanej do instalacji grzewczej jest jednak niższe. Jeśli działanie pompy ciepła wspomożemy instalacją fotowoltaiczną, to możemy uzyskać całkowicie ekologiczne rozwiązanie.

Generują hałas

Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak izolacja akustyczna i ciche kompresory, pompy ciepła pracują z niskim poziomem hałasu, który rzadko przekracza 40 decybeli – szczegółowe informacje znajdują się w etykietach energetycznych urządzeń. To oznacza, że są one znacznie cichsze niż wiele powszechnie używanych urządzeń domowych. Ponadto, odpowiednie umiejscowienie i instalacja mogą dodatkowo zmniejszyć ewentualne niedogodności akustyczne. Dlatego obawy dotyczące hałasu generowanego przez pompy ciepła są zazwyczaj przesadzone i nie powinny stanowić przeszkody przy wyborze tego ekologicznego i efektywnego źródła ogrzewania.

 

Cicha praca pompy ciepła
Fot. Kaisai

Wiele mitów na temat pomp ciepła wynika z niezrozumienia ich funkcjonowania, a także opieraniu wiedzy na przestarzałych informacjach lub nieścisłościach. Współczesne urządzenia są efektywne, ekologiczne i ciche, a ich technologia znacznie ewoluowała, eliminując wcześniejsze niedogodności. Nie pozostaje nic innego jak postawić pierwszy, świadomy krok na nowej, życiowej eko-ścieżce!

 

KAISAI – materiał sponsorowany