REKLAMA
 
REKLAMA

Do Wrocławia przyjechała największa pompa ciepła w Polsce. Waży 100 ton

Do Wrocławia przyjechała największa pompa ciepła w Polsce. Waży 100 ton
Fot. Fortum

W stolicy Dolnego Śląska powstaje instalacja, która umożliwi pozyskiwanie ekologicznej energii cieplnej ze ścieków komunalnych i deszczowych. Inwestycja o nazwie Wrompa będzie największą systemową pompą ciepła w Polsce.

Wrompa powstaje na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Inwestycję obejmującą budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą realizuje Fortum we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Wykonawcą jest Strabag.

Największa pompa ciepła w Polsce

Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum, wyjaśnia, że głównym elementem wrocławskiej instalacji jest potężna pompa ciepła o mocy 12,5 MW. Odzyskuje ona ciepło ze ścieków, podnosi jego parametry i przekazuje za pośrednictwem specjalnego wymiennika ciepła do wody sieciowej, która z kolei za pośrednictwem systemu ciepłowniczego dostarczy to ciepło do klientów Fortum.

REKLAMA

Dla zobrazowania to więcej niż moc tysiąca typowych pomp ciepła montowanych zwykle przy domach jednorodzinnych – mówi Mariusz Dzikuć.

Ważąca ponad 100 ton pompa ciepła przyjechała już na plac budowy. Do przetransportowania z Austrii ogromnej instalacji wykorzystano dwa tiry z naczepami – większy o długości 36 metrów i szerokości 4,6 metra oraz masie ponad 100 ton. Z uwagi na wielkość pompy transport wymagał specjalnych pozwoleń. Odbył się nocą, aby nie zakłócać ruchu drogowego. Na trasie przejazdu zdemontowano część znaków drogowych, aby transportujące pompę tiry zmieściły się na zakrętach.

 

 

Teraz pompa ciepła zostanie zamontowana na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Wrompa będzie połączona z systemem ciepłowniczym Fortum siecią o długości kilometra i średnicy pół metra.

REKLAMA

Po uruchomieniu w 2024 r. Wrompa będzie stanowić ważny element systemu ciepłowniczego Wrocławia. Ma pokryć do 5 proc. rocznego zapotrzebowania odbiorców ciepła sieciowego w mieście. Instalacja umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych głównie z centralnej i południowej części miasta.

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną z OZE możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z węgla o 364 tys. GJ rocznie. To zapobiegnie emisji niemal 35 tys. CO2 i innych szkodliwych substancji: SO2, NOx i pyłów.

Wrompa, czyli ciepło ze ścieków

Wrocławski system ciepłowniczy bazuje nadal w niemal 100 proc. na spalaniu węgla i wymaga znaczących zmian w kierunku dekarbonizacji. Oprócz zmiany paliw ważnym elementem procesów dekarbonizacyjnych jest wykorzystanie ciepła odpadowego, m.in. ze ścieków miejskich. Projekt realizowany we współpracy z MPWiK wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

W przypadku Wrompy pierwotnym surowcem jest m.in. zużyta woda z kranu i toalet, a także z działalności gospodarczej, która następnie trafia do kanalizacji. Niewykorzystywany dotąd potencjał energetyczny ścieków posłuży do ogrzewania wrocławskich mieszkań.

Współpraca z Fortum pozwoli wykorzystywać ścieki nieoczyszczone jako źródło ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Zastosowanie gospodarki obiegu zamkniętego pozwoli na ograniczenie zużycia paliw kopalnych w wytwarzaniu ciepła. To także mniej odpadów i mniejsza emisja CO2, a więc beneficjentami Wrompy są nie tylko mieszkańcy Wrocławia, ale także środowisko – mówi Witold Ziomek, prezes zarządu MPWiK we Wrocławiu.

Największa systemowa pompa ciepła w Polsce będzie kosztować 100 mln złotych. Projekt uzyskał dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (18 mln zł), a także z budżetu państwa (3 mln zł).

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady