Nowa farma wiatrowa koło Sieradza zaczyna produkcję energii
Grupa Tauron zakończyła budowę swojej drugiej farmy wiatrowej w woj. łódzkim. Będzie ona produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 40 tys. domów.
Grupa Tauron zakończyła budowę swojej drugiej farmy wiatrowej w woj. łódzkim. Będzie ona produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 40 tys. domów.
Coraz więcej gospodarstw domowych w Polsce zaczyna świadomie zarządzać zużyciem energii elektrycznej. Wybór odpowiedniej taryfy i przesunięcie części zużycia na godziny poza szczytem może znacząco obniżyć rachunki za prąd.
Tauron Zielona Energia oficjalnie uruchomił jedną z największych farm fotowoltaicznych w woj. świętokrzyskim. Jednocześnie spółka ogłosiła, że dzięki zakończeniu tej inwestycji przekroczyła próg 1 GW mocy zainstalowanej w OZE.
Tauron Ciepło rozpoczął budowę pierwszej farmy fotowoltaicznej w swoim portfolio. Instalacja powstanie na terenie elektrociepłowni w Bielsku‑Białej i ma zostać uruchomiona jeszcze w 2026 r.
Grupa Tauron zakończyła budowę farmy fotowoltaicznej Postomino o mocy 90 MW – pierwszej w swojej historii inwestycji realizowanej w formule cable pooling. Instalacja współpracuje z istniejącą farmą wiatrową Marszewo o mocy 100 MW w ramach jednego przyłącza energetycznego.
Urząd Regulacji Energetyki rozpoczął postępowania administracyjne wobec spółek Taurona, Enei, Energi i PGE w sprawie rozliczeń z Funduszem Wypłaty Różnicy Ceny. Kwoty sporne sięgają łącznie niemal 1,5 mld zł. Spółki zapowiadają obronę swojego stanowiska.
Towarowa Giełdy Energii wprowadzi rozwiązanie, które ma ułatwić połączenie dostawców i odbiorców usług elastyczności, a także usprawnić ich koordynację pomiędzy operatorem systemu przesyłowego oraz operatorami systemów dystrybucyjnych...
Firmy, które korzystały z zamrożenia cen prądu, mają jeszcze niewiele ponad 5 miesięcy na złożenie odpowiedniego wniosku do sprzedawcy energii. Jeśli tego nie zrobią, muszą się liczyć ze skorygowaniem swoich rachunków za prąd.
Producent wyrobów stalowych zainwestuje w bateryjne magazyny energii. Jego spółki zależne z końcem roku podpisały umowy z NFOŚiGW na finansowanie inwestycji magazynowych o łącznej mocy 70 MW i pojemności 285 MWh.
Tauron jest jednym z największych beneficjentów konkursu na dofinansowanie inwestycji w magazyny energii, który przeprowadził NFOŚiGW. Państwowa grupa energetyczna przypieczętowała otrzymanie dotacji umową podpisaną z Narodowym Funduszem tuż przed końcem 2025 r.
Tauron Polska Energia uzyskał warunki przyłączenia do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego dla planowanej inwestycji Rożnów II. Elektrownia szczytowo-pompowa spółki ma zacząć pracę w 2033 r.
Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał dwie umowy na finansowanie budowy farm fotowoltaicznych ze środków KPO. To pierwsze pożyczki na OZE z instrumentu o nazwie Fundusz Wsparcia Energetyki.
Jeszcze w tym roku Tauron Polska Energia chce uruchomić trzy pierwsze sieciowe magazyny energii – BESS Przewóz, BESS Dąbie i BESS Proszówek. Na początku przyszłego roku dołączy do nich BESS Kuźnia Raciborska. Łączna pojemność wszystkich instalacji ma sięgnąć 76 MWh.
NFOŚiGW opublikował listę rankingową w konkursie na dofinansowanie na magazyny energii z budżetem przekraczającym 4 mld zł. Zwraca uwagę duża liczba projektów zgłoszonych przez państwowe koncerny energetyczne...
Inwestorzy chcący przyłączyć swoje obiekty do sieci dystrybucyjnej należącej do spółki Tauron Dystrybucja będą mieli teraz ułatwione zadanie. Tauron przygotował dla nich internetową mapę, na której pokazuje możliwości przyłączeniowe na poszczególnych odcinkach swojej sieci.