Kogeneracja w Malborku

Kogeneracja w Malborku
Fot. ECO Kogeneracja

W Malborku uruchomiono bazującą na gazie instalację kogeneracyjną. Inwestycja zrealizowana przez spółkę ECO Kogeneracja to efekt pozyskania unijnej dotacji.

Instalacja kogeneracyjna w Malborku została zrealizowana przez spółkę ECO Kogeneracja należącą do Grupy Kapitałowej ECO. Nowe źródło to układ gazowy o mocy elektrycznej 4 MW oraz mocy cieplnej 3,6 MW.

Nowa instalacja zastąpi część wcześniej wykorzystywanych do produkcji ciepła źródeł węglowych. Dzięki częściowemu zastąpieniu produkcji ciepła opartej na węglu kamiennym gazem ziemnym ma nastąpić zmniejszenie emisji zanieczyszczeń o około 1/4 – w tym m.in. pyłów i CO2.

REKLAMA

Jest to już trzeci tego typu układ kogeneracyjny wykonany przez spółkę ECO Kogeneracja, a siódmy pracujący dla klientów Grupy ECO. W pierwszej połowie tego miesiąca ECO Kogeneracja uruchomiła podobne źródło energii w Tarnobrzegu.

Aktualnie instalacje są w trakcie rozruchu technologicznego, testujemy każdą z jednostek wytwórczych wraz z osprzętem, w kolejnym etapie będziemy prowadzić ruch próbny oraz pomiary techniczno- środowiskowe. Jeżeli wszystko będzie przebiegać, jak dotychczas zgodnie z planem, to nowe źródło zostanie oddane do użytku z początkiem kwietnia – mówi Mirosław Romanowicz, prezes ECO Kogeneracja.

Inwestycje w Malborku i Tarnobrzegu są realizowane przy udziale dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 1.6. „Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe”, poddziałanie 1.6.1. „Źródła wysokosprawnej kogeneracji”.

REKLAMA

ECO Kogeneracja zapewniła sobie również dofinansowanie dla kolejnych czterech źródeł kogeneracyjnych.

Nowe inwestycje zostaną zrealizowane w Jeleniej Górze, Żarach, Żaganiu i Nowej Soli. W Jeleniej Górze planowana jest zabudowa źródła wysokosprawnej kogeneracji gazowej opartej na silniach gazowych o łącznej mocy elektrycznej 8 MW, natomiast łączna mocy elektryczna trzech układów planowanych w woj. lubuskim wyniesie 6 MW.

ECO Kogeneracja sp. z o.o. w Opolu wchodzi w skład Grupy Kapitałowej ECO. Właścicielem spółki w 100 proc. jest Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA. Największym udziałowcem, posiadającym 53 proc. akcji, jest Gmina Opole. Pozostałe udziały ma E.ON edis energia sp. z o.o.

Firma prowadzi działalność energetyczną na terenie blisko 50 gmin na obszarze 10 województw, dostarczając ciepło dla ponad pół miliona Polaków.

Podstawową działalnością większości spółek tworzących GK ECO jest produkcja oraz dystrybucja ciepła. Drugą wiodącą gałąź stanowi produkcja, sprzedaż oraz obrót energią elektryczną. Działalność w tym zakresie prowadzą spółki ECO SA, ECO Jelenia Góra oraz ECO Kogeneracja.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.