Tauron wyprodukuje energię z metanu z kopalni

Tauron wyprodukuje energię z metanu z kopalni
Tauron

Dwie instalacje kogeneracyjne posłużą Zakładowi Górniczemu w Brzeszczach do produkcji energii elektrycznej i ciepła z gazu pochodzącego z odmetanowania kopalni. Tauron uzyska dla nich przychody z rynku mocy.

Jak informuje Tauron, eksploatacja węgla kamiennego przez kopalnię Brzeszcze jest prowadzona w warunkach wysokiego zagrożenia metanowego, dlatego dla poprawy bezpieczeństwa kopalnia prowadzi działania polegające na systematycznym odmetanowaniu pokładów węgla. W ich wyniku 40 proc. metanu zostaje usunięte przez odmetanowanie, a pozostałe 60 proc. przez wentylację wyrobisk górniczych.

Obecnie kopalnia sprzedaje cały pozyskany gaz z odmetanowania do pobliskich elektrociepłowni.To się jednak zmieni za sprawą dwóch instalacji kogeneracyjnych, każda o mocy 2,7 MWe.

REKLAMA

Wykonane przez Tauron długookresowe prognozy metanowości eksploatowanych pokładów ZG Brzeszcze mają wskazywać na znaczące zwiększenie wolumenu i ustabilizowanie składu pozyskiwanego gazu metanowego.

Dwie instalacje kogeneracyjne Taurona zostaną objęte rozliczeniami w ramach rynku mocy. Zakładany przychód z instalacji, jako jednostek wytwórczych oznaczonych jako JW1, to około 19 mln zł w okresie 17 lat. 

REKLAMA

Budowę instalacji kogeneracyjnych przeprowadzi należąca do grupy Tauron spółka Magenta. Silniki zaczną pracować od 2021 roku.

Jak wylicza Tauron, przy sprawności typowego układu kogeneracyjnego, opartego na silnikach zasilanych gazem, na poziomie 43 proc. energii elektrycznej i 43 proc. energii cieplnej, z posiadanych zasobów metanu będzie można uzyskać w każdej godzinie doby w roku około 160 MWh energii elektrycznej i około 160 MWh energii cieplnej.

Dbamy o bezpieczeństwo i efektywność naszych kopalni. Chcemy wykorzystać gaz z procesu odmetanowania pokładów węgla w wysokosprawnej kogeneracji gazowej, czyli produkcji prądu i ciepła. Przygotowywana instalacja z obszaru energetyki rozproszonej poprawi równocześnie bezpieczeństwo zasilania ZG Brzeszcze na wypadek wystąpienia awarii sieciowych. Możliwe jest również ograniczenie mocy zamówionej na jednym z przyłączy, co spowoduje ograniczenie kosztów po stronie kopalni  – komentuje Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Zagospodarowanie większej ilości gazu z odmetanowania pozwoli również na ograniczenie wpływu na środowisko naturalne oraz obniży koszty związane z emisją metanu do atmosfery.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.