Ilu rolników chce zainwestować w OZE?

Ilu rolników chce zainwestować w OZE?
Fronius

Głównym źródłem energii wykorzystywanym przez gospodarstwa rolne jest energia elektryczna. Jeżeli podrożeje, rolnicy będą skłonni rozważyć inwestycje głównie w fotowoltaikę wynika z badania „Energia elektryczna w gospodarstwie” przeprowadzonego przez Martin & Jacob na zlecenie banku BNP Paribas.

Energia elektryczna to najczęściej do 20 proc. całkowitych kosztów produkcji rolnej. Udział uzależniony jest od wielkości i rodzaju produkcji. W co trzecim gospodarstwie udział energii w kosztach produkcji mieści się w przedziale od 10 do 20 proc.

W przypadku podwyżki cen energii elektrycznej, niemal 65 proc. rolników, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym na zlecenie banku BNP Paribas, rozważyłoby zainwestowanie w alternatywne źródła energii. Podwyżka cen musiałaby jednak uzasadniać rachunek ekonomiczny.

REKLAMA

Przy ponad 10-procentowym wzroście cen taką możliwość rozważałoby 29,4 proc. rolników. Jeżeli prąd podrożałby o 21–40 proc. – alternatywnym źródłom energii z uwagą przyjrzałoby się już 48 proc. badanych.

Zdaniem 62,3 proc. badanych – do podjęcia inwestycji w OZE skłoniłby ich program wsparcia w postaci dotacji lub dofinansowania.

Opłaty za prąd już dziś zajmują istotną pozycję na liście kosztów każdego gospodarstwa rolnego. Zarówno jako koszt gospodarstwa domowego, jak i koszt produkcji rolnej. Warto również dodać, że dopiero ostatnie dyskusje związane z podwyżką cen prądu zmobilizowały rolników do analizy udziału tej kwoty w całości kosztów produkcji – komentuje Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BNP Paribas.

REKLAMA

Ponad połowa rolników deklarujących zainteresowanie inwestycjami w odnawialne źródła energii (55,2 proc.) najchętniej zainstalowałaby system fotowoltaiczny. Względnym zainteresowaniem cieszą się jeszcze kolektory słoneczne. Wskazało na nie 16 proc. badanych. Pozostałe rozwiązania były wskazywane znacznie rzadziej.

Rolnicy w większości przypadków oczekują wsparcia finansowego takiej inwestycji w postaci programu lub zwykłego dofinansowania. Zdają sobie jednocześnie sprawę z kosztów, jakie generuje taka inwestycja. Na obniżenie kosztów instalacji oczekuje bowiem grupa dwukrotnie mniejsza niż grupa oczekująca dofinansowania. Ponadto, to dobry moment, aby rozmawiać o takich rozwiązaniach w kontekście nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich czy pomocy krajowej – dodaje Maciej Piskorski.

W badaniu 58,6 proc. rolników zadeklarowało, że unikanie zanieczyszczeń powietrza i korzystanie z alternatywnych źródeł energii jest istotne, lecz nie na tyle, aby sami byli gotowi ponosić dodatkowe koszty. Tylko 13,5-procentowa grupa rolników byłaby skłonna zaakceptować wyższy koszt energii z alternatywnych źródeł.

Badanie zostało przeprowadzone między 14 lutego a 16 marca 2019 roku na losowej próbie użytkowników portali rolniczych, metodą CAWI, w oparciu o model Real Time Sampling (RTS). Zebrano 265 ankiet.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.