Energetyczny potentat sprzedaje elektrownie węglowe

Energetyczny potentat sprzedaje elektrownie węglowe
Engie

Engie, jeden z największych europejskich koncernów energetycznych, ogłosił sprzedaż swoich elektrowni węglowych w Holandii i Niemczech. To element strategii, zgodnie z którą francuska grupa energetyczna chce stać się liderem transformacji w kierunku energetyki zeroemisyjnej.

Francuzi poinformowali, że sprzedadzą swoje holenderskie i niemieckie elektrownie węglowe o łącznej mocy 2,345 GW firmie Riverstone Holdings LLC. Chodzi o opalane węglem bloki w Rotterdamie oraz w Farge, Zolling i Wilhelmshaven w  Niemczech.

Engie nie informuje o cenie transakcji, natomiast podaje w komunikacie, że dzięki sprzedaży elektrowni węglowych zredukuje swoje zadłużenie o około 200 mln euro.

REKLAMA

Transakcja wymaga jeszcze zatwierdzenia przez odpowiednie urzędy i ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie tego roku. Wówczas udział węgla w miksie wytwórczym francuskiego koncernu ma zostać zmniejszony do 4 proc. w porównaniu do 13 proc. w roku 2015.

Sprzedając swoje elektrownie węglowe w Holandii i Niemczech, Engie nie zamierza wycofywać się z działalności w tych krajach, w których zatrudnia 11 tys. pracowników. Aktywność francuskiej grupy ma się tam skupić na rozwiązaniach z zakresu zeroemisyjnej energetyki, co jest zresztą zbieżne z aktualną strategią francuskiego koncernu.

Już kilka lat temu Francuzi ogłosili, że nie wybudują już żadnej nowej elektrowni na węgiel i że będą stopniowo wyłączać lub sprzedawać bloki zasilane tym paliwem.

Francuska firma chwali się, że w ciągu trzech ostatnich lat udało jej się zmniejszyć swój potencjał wytwórczy w energetyce węglowej o około 75 proc.

Isabelle Kocher, CEO francuskiej grupy energetycznej, informuje, że na inwestycje związane z przechodzeniem na zeroemisyjną energetykę Engie wyda w latach 2019-2021 kwotę około 12 mld euro.

REKLAMA

Niedawno Engie podawało, że ma zainwestować 4-5 mld euro w rozwiązania dla odbiorców końcowych, 2,3-2,8 mld euro w wytwarzanie energii odnawialnej oraz około 3,3 mld euro w rozwój sieci gazowych i elektroenergetycznych.

Ta transakcja jest zgodna ze strategią Grupy, której celem jest stanie się światowym liderem w transformacji w kierunku zeroemisyjności. Skupiamy się na inwestycjach w rozwiązania dla firm i lokalnych władz, na rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz na wdrożeniu technologii power-to-gas, która jest konieczna dla transformacji energetycznej – komentuje CEO francuskiego koncernu.

Najnowsza inwestycja Engie w obszarze OZE to uruchomiona we współpracy z innym francuskim koncernem Suez elektrownia fotowoltaiczna o mocy 12 MW, która powstała we Francji na terenie po byłym składowisku odpadów. Na 20 hektarach umieszczono 27,5 tys. modułów fotowoltaicznych, a wkład Engie w tę inwestycję wyniósł 10 mln euro.

Na koniec 2018 r. francuska grupa posiadała zainstalowane w fotowoltaice 1,2 GW, a do końca 2021 r. ma zwiększyć swoje moce w PV do 2,2 GW.

Natomiast do 2025 r. Engie ma podwoić swój zainstalowany potencjał w energetyce odnawialnej do 16 GW.

Jedną z ciekawszych inwestycji w OZE, którą w ostatnich miesiącach zrealizował francuski koncern, jest termalna elektrownia słoneczna CSP, która powstała w RPA. Więcej na ten temat w artykule: Engie uruchamia wielką elektrownię słoneczną CSP.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o